Jesień 2023, nr 3

Zamów

Fundacja „Nie lękajcie się” zakończy działalność

Po tekście „Gazecie Wyborczej” z 30 maja Marek Lisiński zrezygnował z funkcji szefa Fundacji „Nie lękajcie się”

Audyt wykazał błędnie księgowane wydatki, między innymi na paliwo do prywatnego samochodu Marka Lisińskiego oraz brak faktur.

30 maja w „Dużym Formacie” ukazał się reportaż Katarzyny Włodkowskiej i Katarzyny Surmiak-Domańskiej – efekt kilkumiesięcznego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działań Marka Lisińskiego, dotychczasowego szefa Fundacji „Nie lękajcie się”, pomagającej ofiarom wykorzystywania seksualnego w Kościele.

Autorki zarzucały Lisińskiemu wyłudzenie 30 tys. zł od Katarzyny, ofiary księdza Romana B., która wygrała z chrystusowcami proces o milionowe odszkodowanie. Ustaliły także, że szef fundacji nie wystąpił w dokumencie „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich, bo zażądał od nich pieniędzy za występ przed kamerami: 25 tys. zł dla fundacji i 25 tys. zł dla siebie, a twórcy filmu odmówili.

Po publikacji reportażu Lisiński zrezygnował z funkcji prezesa i wydał oświadczenie. „Niestety swoimi działaniami zawiodłem zaufanie samych ofiar duchownych, które zwróciły się do mnie o pomoc, jak i osób działających w Zarządzie i Radzie Fundacji, które nie wiedziały o moich działaniach narażających na szwank dobre imię i wiarygodność Fundacji” – przyznał w nim.

Sprawą zajęła się prokuratura (postępowanie jest w toku), zaś fundacja zabezpieczyła środki finansowe na koncie i podjęła decyzję o wewnętrznej kontroli.

Wesprzyj Więź

Wczoraj obecny zarząd fundacji opublikował komunikat prasowy. Informuje w nim, że przeprowadzony audyt wykazał, iż błędnie księgowano wydatki. Zapewniono jednak, że pieniądze nie zostały w żaden sposób przywłaszczone lub wyłudzone. Raport audytora zakwestionował ponadto liczne wydatki, między innymi na paliwo do prywatnego samochodu Lisińskiego, a także brak dokumentacji w postaci faktur, które udowadniałyby dokonywanie zakupów na potrzeby fundacji.

Władze fundacji piszą w komunikacie, że przeprowadzona zostanie jeszcze analiza rozliczeń podatkowych. Przyznają także, że będą dążyć do likwidacji fundacji. Do tego czasu fundacja dalej będzie udzielać bezpłatnej pomocy prawnej.

DJ

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.