Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Popiersie Tadeusza Mazowieckiego stanie pod historycznym adresem „Więzi”

Tadeusz Mazowiecki w 1981 roku. Fot. Andrzej Friszke

Odsłonięcie popiersia już 12 września – w 30. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Po nim odbędzie się dyskusja prezydentów o politycznym przesłaniu pierwszego premiera III RP.

W czwartek, 12 września, minie 30 lat od powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Tego dnia nastąpi odsłonięcie popiersia pierwszego premiera III RP. Uroczystość odbędzie się o godzinie 9 przy ulicy Kopernika 34 w Warszawie – w miejscu, gdzie pierwotnie znajdowała się redakcja „Więzi”, której Mazowiecki był założycielem. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Wesprzyj Więź.pl

Po uroczystości prezydent miasta Rafał Trzaskowski i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys zapraszają do udziału w „Debacie Prezydentów RP” poświęconej politycznemu przesłaniu premiera Mazowieckiego. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. Dyskusję poprowadzi prof. Mirosław Wyrzykowski, przewodniczący Rady Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim.

Organizatorzy proszą o zgłaszanie udziału w debacie na adres a.onyszczuk@mish.uw.edu.pl.

Wesprzyj Więź

Przypomnijmy, że od 2017 roku Mazowieckiego upamiętnia tablica na budynku przy ul. Lewickiej 13/15, w którym mieszkał. W 2018 roku jego imię otrzymał z kolei park w okolicy Sejmu, między ulicami Myśliwiecką i Jazdów.

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) był działaczem katolickim, założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź” (1958–1981), pierwszym premierem Trzeciej Rzeczypospolitej (1989–1990); współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Od 2010 r. doradca prezydenta do spraw polityki krajowej i międzynarodowej; kawaler Orderu Orła Białego i papieskiego Orderu św. Grzegorza.

DJ

Podziel się

Wiadomość