Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Tablica upamiętniająca Mazowieckiego i Skubiszewskiego zostanie odsłonięta w Warszawie

Tadeusz Mazowiecki, fot. Tomasz Wierzejski / FotoNowa i Krzysztof Skubiszewski, fot. MSZ

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się we wtorek, 19 grudnia, w południe przy ulicy Lewickiej 13/15, na ścianie budynku, w którym mieszkali obaj uhonorowani.

O umieszczeniu tablicy upamiętniającej pierwszego niekomunistycznego premiera w powojennej Polsce i ministra spraw zagranicznych w jego rządzie zdecydowała Rada Warszawy.

Wesprzyj Więź

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się we wtorek, 19 grudnia, w godz. 12:00-13:00 przy ulicy Lewickiej 13/15, na ścianie budynku, w którym obaj uhonorowani mieszkali.

Wesprzyj Więź.pl

Tadeusz Mazowiecki urodził się w 1927 roku. Był działaczem katolickim, publicystą, założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”. Pierwszy premier Trzeciej Rzeczpospolitej (1989–1990). Współtworzył i przewodniczył Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. Od 2010 roku doradca prezydenta do spraw polityki krajowej i międzynarodowej; kawaler Orderu Orła Białego i papieskiego Orderu św. Grzegorza. Zmarł 28 października 2013 roku w Warszawie.

Krzysztof Skubiszewski urodził się w 1926 roku. Był profesorem nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa międzynarodowego. 13 września 1989 roku został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego (ministerialną tekę utrzymał w kolejnych gabinetach, do 1993 roku). 14 listopada 1990 roku wraz z Hansem-Dietrichem Genscherem podpisał układ graniczny między Polską a Niemcami, gwarantujący uznanie przez RFN granicy na Odrze i Nysie. Kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł 8 lutego 2010 roku w Warszawie.

Podziel się

Wiadomość