Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prymas na Jasnej Górze: Nie wolno zawłaszczać tego miejsca dla własnych interesów

Biskupi na Jasnej Górze 26 sierpnia 2019 roku. Fot. Episkopat.pl

Zaprzestańmy bratobójczych waśni, podsycania sporów i podziałów. Nie prowokujmy jedni drugich. Na nienawiść i pogardę odpowiedzmy miłością – apelował dziś prymas Polski abp Wojciech Polak na Jasnej Górze.

Na Jasnej Górze odprawiona dziś została uroczysta Msza św. z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Udział wzięli w niej m.in. przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki, jego zastępca abp Marek Jędraszewski i abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Wesprzyj Więź.pl

Homilię wygłosił abp Wojciech Polak, prymas Polski. Przypomniał, że Maryja jest zawsze gotowa pomagać. – Jej pomoc i obrona nie odgradza nas i nie oddziela od innych. Nie izoluje nas i nie zamyka w jakimś kokonie własnego szczęścia. Nie prowadzi i nie może prowadzić do zmykania się w jasnogórskiej twierdzy. Z Jasnej Góry Maryja spogląda bowiem na nas wszystkich z czułością matki – zaznaczył.

– Nie wolno nam nigdy wykorzystywać Jej wizerunku do własnych partykularnych korzyści. Nie wolno zawłaszczać tego miejsca i tego Świętego, Cudownego Jasnogórskiego Oblicza dla własnych interesów. Nie wolno tym miejscem i tym Matczynym Obliczem, wsławionym niezwykłą czcią wiernych, grać jedni przeciw drugim! Nie wolno nam brać go na sztandary żadnej walki! Tak bardzo ranią nas wszystkich działania, które naruszają wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Tak bolesne, niezrozumiałe i krzywdzące są próby jego oszpecania, wyśmiania, wykorzystania i zawłaszczania do własnych celów ideologicznych czy politycznych. Ona jest dla nas wszystkich i dla każdego – podkreślał prymas.

– Spod tego Jasnogórskiego Wizerunku, spod Oblicza naszej Matki proszę: zaprzestańmy tych bratobójczych waśni, zaprzestańmy podsycania sporów i podziałów. Nie prowokujmy jedni drugich. Na nienawiść i pogardę odpowiedzmy miłością, odpowiedzmy naszą wiernością Chrystusowej Ewangelii – apelował abp Polak.

Wesprzyj Więź

Zwrócił uwagę, że „Maryja jest wyrazem miłości powszechnej i jednoczącej”. W tym kontekście nawiązał do nauczania kardynała Karola Wojtyły i przypomniał: „W tej miłości nikt nie jest pominięty, nikt nie jest odtrącony, choćby sam odtrącał”. – Powinniśmy i mamy prawo potępiać złe czyny i działania innych, ale nigdy drugiego człowieka. Nikt dziś nie może podnosić kamienia, by uderzyć drugiego człowieka. Każdy przecież nosi w sobie godność dziecka Bożego. Za każdego umarł Chrystus – dodał.

– Jeśli pytacie, za czym dziś opowiada się prymas – odpowiadam: opowiadam się za Chrystusem! Nie może być inaczej. Opowiadam się za Chrystusem. I opowiadam się za Bożą, za Chrystusową, za pełną prawdą o człowieku – zaznaczył abp Polak.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Too late, too little..
Widok faszystowskich falangistow błogosławionych przez Paulinów na świętą wojnę z Polakami którzy wyznają wartości liberalne i demokratyczne, to było przynajmniej dla mnie o jeden most za daleko. Nacjonalizm jest zaprzeczeniem patriotyzmu. Mówił o tym JP2, także biskup Jaworski że Lwowa. Szambo wybiło, także pod ołtarzem Czarnej Madonny, matki Króla Żydowskiego. Za przyzwoleniem i zachętą polskiego episkopatu..