Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Większość nie ma prawa poniżać mniejszości”. Powstańcy bronią uczestników Marszu Równości w Białymstoku

Marsz Równości w Białymstoku, 20 lipca 2019 r. Fot. Tęczowy Białystok

Nie ma naszej zgody na bicie i opluwanie drugiego człowieka, a także na wykorzystywanie symbolu Polski Walczącej – czytamy w oświadczeniu Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związku Powstańców Warszawskich.

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich wydały oświadczenie dotyczące ataków na uczestników sobotniego Marszu Równości w Białymstoku.

„Nie wchodząc w ocenę światopoglądową, każdemu człowiekowi należy się szacunek i godność, również temu, który bierze udział w zgromadzeniu o nazwie Marsz Równości. Uważamy, że walcząc o wolną Polskę, Polskę dla wszystkich, mamy obowiązek zabrać głos w obronie ludzi słabszych. Większość nie ma prawa poniżać mniejszość. Silniejszy nie ma prawa bić słabszego, w tym dzieci. Nie ma zgody na akty przemocy wobec jakichkolwiek ludzi, w jakiejkolwiek postaci w wolnej, demokratycznej, tolerancyjnej Polsce, w Unii Europejskiej. Nie ma zgody na poniżanie mniejszości seksualnych w kraju, w którym homoseksualiści byli zabijani przez faszystów za swoją odmienność. Nie ma naszej zgody na bicie i opluwanie drugiego człowieka, a także na wykorzystywanie symbolu naszej walki z okupantem – symbolu Polski Walczącej” – czytamy.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Polskie społeczeństwo zaczyna zapominać czym kończy się nienawiść – stwierdzają powstańcy. „W Białymstoku obudziły się najgorsze instynkty osób, które odczłowieczały drugiego człowieka” – dodają.

Ich zdaniem agresja atakujących marsz przypomina wydarzenia sprzed II wojny światowej i nie może zostać niezauważona lub przemilczana. „Apelujemy do władz Rzeczypospolitej o podjęcie działań prawnych wymierzonych w sprawców. Apelujemy do polityków: stop mowie nienawiści i dzieleniu społeczeństwa” – zaznaczają autorzy oświadczenia.

DJ

Podziel się

Wiadomość