Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Muskus: Kościół nie może obrażać się na świat i oddalać się od ludzi

Bp Damian Muskus OFM 15 sierpnia 2016 roku podczas konferencji prasowej na podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Fot. episkopat.pl

Trzeba nam przejść od Kościoła pobożnych praktyk do Kościoła, który jest wspólnotą – mówi bp Damian Muskus OFM.

Krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus OFM spotkał się w Domu Arcybiskupów Krakowskich z rodzinami Domowego Kościoła. W rekolekcjach w Krakowie uczestniczy 20 małżeństw z całej Polski oraz Francji i Irlandii.

– Toczą się wielkie kampanie o rodzinę, o Polskę, o to, że ktoś nam chce psuć dzieci i je deprawować. Ale czy to właściwy sposób patrzenia na problemy, z którymi boryka się współczesna rodzina? – zastanawiał się biskup. Według niego, rodziny trzeba przede wszystkim otoczyć troską i miłością. – Jeśli dziecko jest otoczone miłością i troską, to nic nie jest w stanie przebić tego ochronnego płaszcza. Jeśli dziecko nie będzie zahartowane miłością rodziców, to żadne krzyki ani wymachiwania szabelkami nie spowodują, że nie będzie narażone na złe wpływy – tłumaczył.

Mówił także o Bogu, który jest „bliski i konkretny”, towarzyszący człowiekowi w codzienności. – To Bóg, który się nami nie gorszy, gdy zbłądzimy. Gdy my widzimy zło, czujemy się zgorszeni i zbulwersowani. Gdy zło widzi Jezus, pokazuje swoje miłosierne serce – podkreślał. Dodał, że Jezus zawsze daje skruszonemu człowiekowi szansę, w przeciwieństwie do ludzi, którzy często reagują potępieniem na postępowanie innych.

Wesprzyj Więź

Krakowski biskup pomocniczy zwracał ponadto uwagę na to, że Kościół jest „domem otwartym dla wszystkich”, a nie twierdzą dla wybranych. – Kościół nie może obrażać się na świat. Ma nieść mu Jezusa. To jest jego misja. Kościół, który ewangelizuje w imieniu Chrystusa, nie może oddalać się od ludzi – dodał.

Według niego, budowanie osobistej świętości jest szansą na przezwyciężenie obecnego kryzysu w Kościele. – Przechodzimy z myślenia o Kościele jako wspólnocie tradycji i tożsamości do wizji Kościoła jako miejsca tworzonego przez ludzi, którzy osobiście spotkali Jezusa na drodze swojego życia i chcą żyć z Nim w bliskości. Trzeba przejść od Kościoła pobożnych praktyk do Kościoła, który jest wspólnotą miłości i relacji – zaznaczył bp Muskus.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Czy wg biskupa mamy odejść od żądanego przez Maryję w Fatimie praktykowania pięciu pierwszych sobót miesiąca? I czy wg biskupa miłość rodzicielska stanowi 100% gwarancji, że dziecko się nie zagubi?

Skąd się takie biskupy biorą? O_o