Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dawny kapelan „Solidarności” oskarżony o molestowanie dzieci

Chodzi o ks. Stanisława Sikorskiego. Radomska kuria zawiadomiła prokuraturę.

Jak informuje radomska „Gazeta Wyborcza”, ks. Stanisław Sikorski, dawny współpracownik opozycji antykomunistycznej i pierwszej „Solidarności”, jest podejrzany o molestowanie seksualne dzieci.

W grudniu ubiegłego roku ks. Sikorski odebrał od prezydenta Andrzeja Dudy Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. – Gdy zobaczyłem transmisję, łzy mi popłynęły po twarzy. Wszystko wróciło – mówi „Wyborczej” mężczyzna, który w dzieciństwie był ministrantem w Pionkach, gdzie przez lata pracował ks. Sikorski.

Wesprzyj Więź.pl

Jak relacjonuje, ksiądz krzywdził go, gdy ten miał 9 lat. Na zimowisku dla ministrantów spał na sąsiednim materacu i wkładał mu ręce w slipki, a także „pod pretekstem nauki dbania o higienę wchodził z chłopcami pod prysznic i instruował ich, jak myć genitalia, przy okazji dotykając ich”.

Mężczyzna zawiadomił kurię diecezji radomskiej, kilka dni temu złożył oficjalny wniosek o wszczęcie postępowania kanonicznego.

„Wyborcza” podaje, że zawiadomienie w sprawie księdza Sikorskiego złożył w 2013 roku inny mężczyzna. Ksiądz zaprosił go do siebie na plebanię, włączył bajki, po czym rozebrał. – Zabawiał się mną i wtedy do pokoju weszła siostra zakonna. Musiała widzieć, co się dzieje. Ksiądz wybiegł za nią, a krótko potem przeniesiono go na inną parafię – opowiada gazecie.

Wspomina też wyjścia z klasą na basen. Ksiądz wchodził z uczniami do wody i wyrzucał ich w górę, łapiąc przy tym za krocze.

Jak twierdzi, radomska kuria po jego zawiadomieniu nic ze sprawą nie zrobiła. Biskup rozmawiał z księdzem, ale ten stanowczo zaprzeczył oskarżeniom.

Wesprzyj Więź

Teraz – po drugim zgłoszeniu – kuria zawiadomiła prokuraturę. To – jak przypomina „Wyborcza” – ruch formalny, ponieważ ewentualne przestępstwa już się przedawniły.

Ks. Stanisław Sikorski w latach 1980–1990 był wikarym w parafii św. Barbary w Pionkach. Zajmował się działalnością opozycyjną: wydawał podziemne pisma „Barykada” i „Robotnik”, książki, ulotki. Organizował msze za ojczyznę, współorganizował Komitet Pomocy Internowanym w Pionkach, Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy parafii, współorganizował Klub Inteligencji Katolickiej w Pionkach. Aktywnie działał w „Solidarności”: był zastępcą przewodniczącego KO „S” w Pionkach, kapelanem Regionu „S” Ziemia Radomska.

DJ

Podziel się

Wiadomość

to co robicie kiedys do was wróci. KS. Sikorski to najwspanialszy kapłan jakiego znam ( a zanm ich wielu). Był u nas na parafii 10 lat, zastępy hacerzy i zuchów były znim przez ten zcas wszędzie. Mój brat jako 10 latek wyjeżdzał z nim kilkadziesiat razy do roku a z nim zatępy zuchów, harcerzy i ministrantów. i nic takiego nie było nigdy! ten kto rzuca takie potwarze na takiego księdza jest albo chory na umyśle albo robi to za kasę albo nienawiść do tego co Boże, Polskie, wartościowe go zślepia.ten ks. nie jest jeszcze o nic oskarżony, tylko ktoś rzucił podejrzenie na niego a wy już z imienia i nazwiska publicznie go linczujecie! podam was do sądu! to z e kuria ma obowiązek zgłąszać takie rzeczy czy prawdzie czy nie, nie znaczy że można kogoś oczerniac na podstawie anionimowych maili. niech ten kto zgosił takie zarzuty się ujawni też w takim razie! bo co wy zrobicie jesli okaże sie ze ten ksiadz jest niewinny??? a okaże się! każdy kto zna tego księdza to wie! i wie że większej bzdury jak takie pomówienia które od razu widać ze są grubymi nicmi sztyte nie ma, nie było i nie będzie! za chwilę zjawi się przyjanmniej kilkadziesiąt tysięcy dorosłych już dzieci i mlodziezy wychowanych przez tego ksiedza, które staną w jego obronie!!!!a wy już go linczujecie!

Ja też byłem na 4 obozach i 2 zimowiskach i niczego takiego nie zauważyłem.Dziwne jest dla mnie tylko to,że tym mężczyznom (Myślę że musiałem ich znać,są w podobnym wieku co ja) przypomniało się to tak nagle,mieli tyle lat żeby to gdzieś zgłosić i nic nie zrobili.Oczywiscie nie twierdzę też że na pewno kłamią,tego nie wiem ale wiem to że ks.Stanislaw nigdzie się nie ukrywał przez tyle lat,cały czas pracował w okolicy więc dlaczego akurat teraz go oskarżają?