Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Pomnik Tadeusza Mazowieckiego we wrześniu stanie w Warszawie

Tadeusz Mazowiecki w 1981 roku. Fot. Andrzej Friszke

Popiersie na cokole stanie przed kamienicą przy ul. Kopernika 34, w której przed laty mieściła się redakcja założonej przez Mazowieckiego „Więzi”.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, we wrześniu w Warszawie stanie pomnik Tadeusza Mazowieckiego. Inwestorem jego budowy są władze stolicy, które zamówiły popiersie pierwszego premiera III RP u rzeźbiarza prof. Adama Myjaka, rektora stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Będzie to powiększona wersja istniejącego już popiersia autorstwa właśnie prof. Myjaka, stojącego od 2014 roku w gmachu kancelarii premiera.

Wesprzyj Więź.pl

Popiersie na cokole usytuowane zostanie na tle ściany budynku przy ul. Kopernika 34, w której dawniej mieściły się redakcja „Więzi” i Klub Inteligencji Katolickiej. Jak dowiedziała się „Wyborcza”, jego ustawienia nie poprzedzi zgoda Rady Warszawy, wymagana w przypadku pomników. Upamiętnienie będzie bowiem potraktowane jako mała architektura, a w takich przypadkach uchwała radnych nie jest potrzebna.

W lutym ideę budowy pomnika poparł prezydent Andrzej Duda. – Bohaterowie naszej wolności powinni mieć swoje pomniki – powiedział w programie „Wydarzenia i Opinie” Bogdana Rymanowskiego w Polsat News. – Uważam, że ten okres 1989 roku ma pewien szczególny wymiar, osobowy, niezwykle symboliczny, a mianowicie rząd na czele z pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim – dodał. Zdaniem prezydenta, „Mazowiecki to postać wielce zasłużona jako człowiek, który walczył o odzyskanie przez nas wolności”.

Wesprzyj Więź

Przypomnijmy, że od 2017 roku Mazowiecki upamiętniony jest tablicą na budynku przy ul. Lewickiej 13/15, w którym mieszkał. W 2018 roku jego imię otrzymał z kolei park w okolicy Sejmu, między ulicami Myśliwiecką i Jazdów.

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) był działaczem katolickim, założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź” (1958–1981), pierwszym premierem Trzeciej Rzeczypospolitej (1989–1990); współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Od 2010 r. doradca prezydenta do spraw polityki krajowej i międzynarodowej; kawaler Orderu Orła Białego i papieskiego Orderu św. Grzegorza.

DJ

Podziel się

Wiadomość