Prenumerata Więzi

Zima 2022, nr 4

Zamów

Papież nie przyjął rezygnacji kardynała Barbarina

Kard. Philippe Barbarin w 2012 r. Fot. Peter Potrowl / Wikimedia commons / na licencji CC

Franciszek zostawił metropolicie Lyonu prawo do podjęcia decyzji, która będzie najlepsza dla jego diecezji.

Metropolita Lyonu i prymas Galii kard. Philippe Barbarin 7 marca został skazany przez sąd w Lyonie na wyrok sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu.  To kara za niedoniesienie do prokuratury o molestowaniu seksualnym nieletniego przez księdza jego diecezji. Prawnicy kard. Barbarina zapowiedzieli apelację.

Kardynał spotkał się wczoraj w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Zgodnie z zapowiedzią, złożył rezygnację ze wszystkich kościelnych funkcji. Jak informuje w oświadczeniu na stronie swojej archidiecezji, papież – powołując się na zasadę domniemania niewinności – nie przyjął jednak jego dymisji.

Prenumerata Więzi

Media watykańskie informowały wczoraj o audiencji bez podawania szczegółów. Tymczasowy rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti potwierdził dzisiaj, że „świadom trudności, jakie obecnie przeżywa archidiecezja lyońska, papież nie przyjął jego dymisji, ale pozostawił kard. Barbarinowi swobodę w podjęciu decyzji jak najlepszej dla diecezji”. Prymas Galii „postanowił na pewien czas usunąć się i poprosić ks. Yves’a Baumgartena, wikariusza generalnego, o podjęcie się kierowania diecezją”.

Kard. Barbarin to pierwszy w Europie hierarcha kościelny skazany przez świecki sąd za niedoniesienie o molestowaniu seksualnym.

DJ, KAI

Podziel się

Wiadomość

Komentarz

Rozmumiem domniemanie niewinności, ale ciążące na biskupie zarzuty uniemożliwiają mu efktywne sprawowoanie urzędu chyba lepiej by było przyjąć tą rezygnację.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.