Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Papież nie przyjął rezygnacji kardynała Barbarina

Kard. Philippe Barbarin w 2012 r. Fot. Peter Potrowl / Wikimedia commons / na licencji CC

Franciszek zostawił metropolicie Lyonu prawo do podjęcia decyzji, która będzie najlepsza dla jego diecezji.

Metropolita Lyonu i prymas Galii kard. Philippe Barbarin 7 marca został skazany przez sąd w Lyonie na wyrok sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu.  To kara za niedoniesienie do prokuratury o molestowaniu seksualnym nieletniego przez księdza jego diecezji. Prawnicy kard. Barbarina zapowiedzieli apelację.

Kardynał spotkał się wczoraj w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Zgodnie z zapowiedzią, złożył rezygnację ze wszystkich kościelnych funkcji. Jak informuje w oświadczeniu na stronie swojej archidiecezji, papież – powołując się na zasadę domniemania niewinności – nie przyjął jednak jego dymisji.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Media watykańskie informowały wczoraj o audiencji bez podawania szczegółów. Tymczasowy rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti potwierdził dzisiaj, że „świadom trudności, jakie obecnie przeżywa archidiecezja lyońska, papież nie przyjął jego dymisji, ale pozostawił kard. Barbarinowi swobodę w podjęciu decyzji jak najlepszej dla diecezji”. Prymas Galii „postanowił na pewien czas usunąć się i poprosić ks. Yves’a Baumgartena, wikariusza generalnego, o podjęcie się kierowania diecezją”.

Kard. Barbarin to pierwszy w Europie hierarcha kościelny skazany przez świecki sąd za niedoniesienie o molestowaniu seksualnym.

DJ, KAI

Podziel się

Wiadomość