Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prymas Wojciech Polak został delegatem episkopatu do spraw ochrony dzieci i młodzieży

Abp Wojciech Polak (w środku) i abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych, dotyczących przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. Warszawa, 14 marca 2019 r. Fot. Episkopat.pl

Zdecydowali dziś o tym biskupi na zebraniu Konferencji Episkopatu Polski.

Rola abp. Wojciecha Polaka będzie polegać na poprawianiu koordynacji i komunikacji w sprawach związanych z ochroną małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym, na organizacji szkoleń i pomocy przy opracowywaniu programów prewencji w diecezjach. Będzie też koordynował strategię medialną Kościoła w Polsce w tej tematyce.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Już dziś prymas wziął udział w konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych, dotyczących przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. – Każda z tych ofiar powinna w nas duchownych, także we mnie jako przełożonym, budzić ból, wstyd, poczucie winy – powiedział abp Polak.

Prymas zapowiedział bliską współpracę z Centrum Ochrony Dziecka, kierowanym prze ks. Adama Żaka SJ (który jest koordynatorem ze strony episkopatu w sprawach ochrony dzieci i młodzieży). Przyznał, że nie będzie mieć żadnych uprawnień kanonicznych, które umożliwiałyby mu ingerowanie w sytuację konkretnych diecezji.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość