Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

W czwartek poznamy dane episkopatu Polski na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich

Abp Stanisław Gądecki podczas briefingu po Synodzie o młodzieży 30 października 2018 r. Fot. episkopat.pl

Dokument jest gotowy – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zestawienie statystyczne dotyczy przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich od roku 1990.

Ochrona nieletnich jest jednym z tematów zaczynającego się dziś w Warszawie trzydniowego zebrania biskupów. Abp Stanisław Gądecki podzieli się z biskupami wnioskami ze spotkań z osobami wykorzystanymi seksualnie przez duchownych. Nie jest publicznie znana dokładna liczba osób, które wzięły udział w rozmowach z przewodniczącym episkopatu. Wiadomo, że zaproszenia przyjęło 28 osób. Część spotkań dopiero się odbędzie.

„Widziałem i czułem, że ktoś mnie słucha. Z uwagą i zainteresowaniem. Na twarzy abp. Gądeckiego widać było emocje, a nawet wzruszenie” – napisał dla „Więzi” po dwugodzinnej rozmowie z abp. Gądeckim mężczyzna wykorzystany seksualnie przez księdza.

Wesprzyj Więź.pl

– Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich, od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich, bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom – mówił po spotkaniach z ofiarami księży przewodniczący episkopatu.

Wesprzyj Więź

Abp Gądecki poinformował, że w czwartek, na koniec obrad biskupów, zostanie przedstawione opracowanie episkopatu na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych w Polsce. Materiał ten będzie zawierał dane zgromadzone przez sekretariat KEP, dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego od roku 1990, udokumentowane, a następnie opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. – Dokument jest gotowy – powiedział dziś przewodniczący KEP.

Podczas obecnego zebrania biskupów abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, i bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, zdadzą relację z pobytu w Rzymie na spotkaniu na temat ochrony osób małoletnich w Kościele. Omówione zostaną też kolejne działania episkopatu związane z ochroną dzieci i młodzieży.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość