Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Gądecki opowie biskupom o swoich spotkaniach z osobami wykorzystanymi przez księży

Abp Stanisław Gądecki na obradach KEP w Poznaniu 15 kwietnia 2016 roku. Fot. Episkopat.pl

Między 12 a 14 marca odbędzie się 382. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Ostatniego dnia biskupi wybiorą przewodniczącego i wiceprzewodniczącego KEP.

100-lecie Konferencji Episkopatu Polski, 100-lecie odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, ochrona małoletnich w Kościele i duszpasterstwo młodzieży − to główne tematy nadchodzącego zebrania episkopatu. W uroczystościach jubileuszowych weźmie udział kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu.

Wesprzyj Więź.pl

Zebranie będzie połączone z przypadającą 13 marca szóstą rocznicą wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Uroczystości papieskie będą w tym roku świętowane razem z jubileuszem 100-lecia reaktywowania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską i 100-leciem KEP. Tego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o 17:30 zostanie odprawiona Msza Św. z udziałem episkopatu w intencji papieża Franciszka. Będzie jej przewodniczył kard. Parolin.

Tego dnia przed południem kard. Parolin spotka się z biskupami i wygłosi przemówienie na rozpoczęcie specjalnej sesji jubileuszowej. W jej trakcie biskupi wysłuchają referatu ks. prof. Stanisława Wilka na temat konferencji plenarnych episkopatu w Drugiej Rzeczypospolitej oraz wystąpienia ks. prof. Marka Stępnia dotyczącego statusu prawnego i organizacji Konferencji Episkopatu Polski.

W 382. Zebraniu Plenarnym wezmą udział goście z zagranicy, wśród nich przedstawiciele episkopatów z Albanii, Białorusi, Ukrainy, Danii, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Słowacji oraz przedstawiciel Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE). Biskupi wysłuchają wystąpienia bp. Yuryego Kasabutskiego z Białorusi oraz bp. Andreja Imricha ze Słowacji, którzy opowiedzą o sytuacji religijno-społecznej w ich krajach.

Wesprzyj Więź

Podczas obrad abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podzieli się z biskupami wnioskami ze spotkań z osobami, ofiarami wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych. Natomiast abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, i bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, zdadzą relację z pobytu w Rzymie na spotkaniu na temat ochrony osób małoletnich w Kościele. Omówione zostaną też kolejne działania Konferencji Episkopatu związane z ochroną dzieci i młodzieży w Kościele i w społeczeństwie.

Upływa pierwsza kadencja arcybiskupów Stanisława Gądeckiego i Marka Jędraszewskiego jako przewodniczącego i wiceprzewodniczącego KEP. Dlatego 14 marca zostaną przeprowadzone wybory. Według statutu episkopatu przewodniczącego i jego zastępcę wybiera spośród biskupów diecezjalnych zebranie plenarne na okres pięciu lat. Funkcje te można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość