Wiosna 2023, nr 1

Zamów

Abp Gądecki opowie biskupom o swoich spotkaniach z osobami wykorzystanymi przez księży

Abp Stanisław Gądecki na obradach KEP w Poznaniu 15 kwietnia 2016 roku. Fot. Episkopat.pl

Między 12 a 14 marca odbędzie się 382. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Ostatniego dnia biskupi wybiorą przewodniczącego i wiceprzewodniczącego KEP.

100-lecie Konferencji Episkopatu Polski, 100-lecie odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, ochrona małoletnich w Kościele i duszpasterstwo młodzieży − to główne tematy nadchodzącego zebrania episkopatu. W uroczystościach jubileuszowych weźmie udział kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu.

Zebranie będzie połączone z przypadającą 13 marca szóstą rocznicą wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Uroczystości papieskie będą w tym roku świętowane razem z jubileuszem 100-lecia reaktywowania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską i 100-leciem KEP. Tego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o 17:30 zostanie odprawiona Msza Św. z udziałem episkopatu w intencji papieża Franciszka. Będzie jej przewodniczył kard. Parolin.

Tego dnia przed południem kard. Parolin spotka się z biskupami i wygłosi przemówienie na rozpoczęcie specjalnej sesji jubileuszowej. W jej trakcie biskupi wysłuchają referatu ks. prof. Stanisława Wilka na temat konferencji plenarnych episkopatu w Drugiej Rzeczypospolitej oraz wystąpienia ks. prof. Marka Stępnia dotyczącego statusu prawnego i organizacji Konferencji Episkopatu Polski.

W 382. Zebraniu Plenarnym wezmą udział goście z zagranicy, wśród nich przedstawiciele episkopatów z Albanii, Białorusi, Ukrainy, Danii, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Słowacji oraz przedstawiciel Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE). Biskupi wysłuchają wystąpienia bp. Yuryego Kasabutskiego z Białorusi oraz bp. Andreja Imricha ze Słowacji, którzy opowiedzą o sytuacji religijno-społecznej w ich krajach.

Wesprzyj Więź

Podczas obrad abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podzieli się z biskupami wnioskami ze spotkań z osobami, ofiarami wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych. Natomiast abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, i bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, zdadzą relację z pobytu w Rzymie na spotkaniu na temat ochrony osób małoletnich w Kościele. Omówione zostaną też kolejne działania Konferencji Episkopatu związane z ochroną dzieci i młodzieży w Kościele i w społeczeństwie.

Upływa pierwsza kadencja arcybiskupów Stanisława Gądeckiego i Marka Jędraszewskiego jako przewodniczącego i wiceprzewodniczącego KEP. Dlatego 14 marca zostaną przeprowadzone wybory. Według statutu episkopatu przewodniczącego i jego zastępcę wybiera spośród biskupów diecezjalnych zebranie plenarne na okres pięciu lat. Funkcje te można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość

Komentarz

Czy opowiedzą również o spotkaniach z księżmi molestującymi dzieci i o metodach ukrywania ich przed wymiarem sprawiedliwości?

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.