Zima 2022, nr 4

Zamów

Prof. Stola: Zamierzam wystartować w konkursie na dyrektora Muzeum Polin

Prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Fot. M. Starowieyska

Dziękuję wszystkim, którzy w ostatnich dniach okazywali nam na różne sposoby poparcie i solidarność. W chwilach napięcia i niepewności takie gesty mają szczególną wartość – napisał w oświadczeniu prof. Dariusz Stola, dotychczasowy dyrektor Muzeum Polin, któremu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński nie przedłużył kontraktu.

Informację o nieprzedłużeniu kontraktu dyrektorowi Muzeum Polin podała kilka dni temu „Gazeta Wyborcza”. Właśnie kończy się jego pięcioletnia kadencja (kieruje placówką od 1 marca 2014 roku). Pozostawienie dyrektora na stanowisku wymagało zgodnej decyzji ministra kultury, władz Warszawy i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Dziś prof. Stola wydał oświadczenie: „Z zadowoleniem przyjąłem wiadomość, że założyciele Muzeum Polin – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – osiągnęli porozumienie w sprawie sposobu wyboru dyrektora muzeum na następną kadencję. Otwarty konkurs o jasnych regułach i uzgodnionym składzie komisji konkursowej to właściwe rozwiązanie. Zamierzam w nim wystartować”.

Prof. Stola informuje, że do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki dyrektora będzie pełnił Zygmunt Stępiński, obecny zastępca dyrektora, „który pracuje w muzeum od blisko siedmiu lat i wielokrotnie dowiódł swego zaangażowania i fachowości. Jestem przekonany, że potrafi dobrze tę rolę wypełnić”.

„Mam też pełne zaufanie do pozostałych wicedyrektorów – Jolanty Gumuli i Doroty Keller-Zalewskiej, które pozostają na swych stanowiskach. Muzeum ma ustaloną wieloletnią strategię działania i szczegółowy plan pracy na rok 2019, który będzie realizowany bez zmian” – czytamy w oświadczeniu.

Dotychczasowy dyrektor Muzeum Polin dodaje: „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w ostatnich dniach okazywali nam na różne sposoby swoje poparcie i solidarność. Cieszę się, że Muzeum Polin ma tak wielu przyjaciół w Polsce i na świecie. W chwilach napięcia i niepewności takie gesty mają szczególną wartość. Będziemy o nich pamiętać z wdzięcznością”.

Prof. Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W swoich badaniach zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, historią PRL i historią migracji międzynarodowych w XX wieku. Opublikował ponad sto artykułów naukowych i dziesięć wielokrotnie nagradzanych książek, w tym: „Nadzieja i zagłada” (1995), „Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968” (2000), „Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1948-1989” (2010). Pisał także do „Więzi”. Jest wieloletnim wykładowcą akademickim, uczestnikiem projektów badawczych oraz członkiem rad naukowych szeregu polskich i międzynarodowych instytucji i czasopism. Za zasługi dla badań nad historią najnowszą otrzymał w 2013 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Muzeum Polin, JH

Podziel się

Wiadomość

Komentarz

Komisji konkursowej podpowiadam pytanie do kandydata. Czy wypunktowanie na wystawie czasowej antysemickich wypowiedzi dwójki popularnych prawicowych publicystów/dziennikarzy, a przemilczenie gry na antysemityzmie (tak ocenia dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, współudziałowca Muzeum Polin prof.Paweł Śpiewak) w największej skali w ostatnich latach, jakim było tropienie żydowskich korzeni Agaty Kornhauser-Dudy w kampanii prezydenckiej 2015 przez tygodnik Newsweek w celu osiągnięcia sukcesu wyborczego liberalnego kandydata, samo w sobie nie jest dowodem na instrumentalne traktowanie zarzutów o antyzemityzm przez Muzeum Polin pod kierownictwem kandydata? Jak kandydat na dyrektora ocenia powyższy fakt?

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.