Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prof. Stola: Zamierzam wystartować w konkursie na dyrektora Muzeum Polin

Prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Fot. M. Starowieyska

Dziękuję wszystkim, którzy w ostatnich dniach okazywali nam na różne sposoby poparcie i solidarność. W chwilach napięcia i niepewności takie gesty mają szczególną wartość – napisał w oświadczeniu prof. Dariusz Stola, dotychczasowy dyrektor Muzeum Polin, któremu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński nie przedłużył kontraktu.

Informację o nieprzedłużeniu kontraktu dyrektorowi Muzeum Polin podała kilka dni temu „Gazeta Wyborcza”. Właśnie kończy się jego pięcioletnia kadencja (kieruje placówką od 1 marca 2014 roku). Pozostawienie dyrektora na stanowisku wymagało zgodnej decyzji ministra kultury, władz Warszawy i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Dziś prof. Stola wydał oświadczenie: „Z zadowoleniem przyjąłem wiadomość, że założyciele Muzeum Polin – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – osiągnęli porozumienie w sprawie sposobu wyboru dyrektora muzeum na następną kadencję. Otwarty konkurs o jasnych regułach i uzgodnionym składzie komisji konkursowej to właściwe rozwiązanie. Zamierzam w nim wystartować”.

Prof. Stola informuje, że do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki dyrektora będzie pełnił Zygmunt Stępiński, obecny zastępca dyrektora, „który pracuje w muzeum od blisko siedmiu lat i wielokrotnie dowiódł swego zaangażowania i fachowości. Jestem przekonany, że potrafi dobrze tę rolę wypełnić”.

„Mam też pełne zaufanie do pozostałych wicedyrektorów – Jolanty Gumuli i Doroty Keller-Zalewskiej, które pozostają na swych stanowiskach. Muzeum ma ustaloną wieloletnią strategię działania i szczegółowy plan pracy na rok 2019, który będzie realizowany bez zmian” – czytamy w oświadczeniu.

Wesprzyj Więź

Dotychczasowy dyrektor Muzeum Polin dodaje: „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w ostatnich dniach okazywali nam na różne sposoby swoje poparcie i solidarność. Cieszę się, że Muzeum Polin ma tak wielu przyjaciół w Polsce i na świecie. W chwilach napięcia i niepewności takie gesty mają szczególną wartość. Będziemy o nich pamiętać z wdzięcznością”.

Prof. Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W swoich badaniach zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, historią PRL i historią migracji międzynarodowych w XX wieku. Opublikował ponad sto artykułów naukowych i dziesięć wielokrotnie nagradzanych książek, w tym: „Nadzieja i zagłada” (1995), „Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968” (2000), „Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1948-1989” (2010). Pisał także do „Więzi”. Jest wieloletnim wykładowcą akademickim, uczestnikiem projektów badawczych oraz członkiem rad naukowych szeregu polskich i międzynarodowych instytucji i czasopism. Za zasługi dla badań nad historią najnowszą otrzymał w 2013 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Muzeum Polin, JH

Podziel się

Wiadomość

Komisji konkursowej podpowiadam pytanie do kandydata. Czy wypunktowanie na wystawie czasowej antysemickich wypowiedzi dwójki popularnych prawicowych publicystów/dziennikarzy, a przemilczenie gry na antysemityzmie (tak ocenia dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, współudziałowca Muzeum Polin prof.Paweł Śpiewak) w największej skali w ostatnich latach, jakim było tropienie żydowskich korzeni Agaty Kornhauser-Dudy w kampanii prezydenckiej 2015 przez tygodnik Newsweek w celu osiągnięcia sukcesu wyborczego liberalnego kandydata, samo w sobie nie jest dowodem na instrumentalne traktowanie zarzutów o antyzemityzm przez Muzeum Polin pod kierownictwem kandydata? Jak kandydat na dyrektora ocenia powyższy fakt?