Wspieraj | Tygodnik Powszechny

Zima 2023, nr 4

Zamów

Przełożeni zakonów przepraszają ofiary wykorzystywania seksualnego

Fot. Mazur/episkopat.pl

Pochylamy nasze głowy ze wstydu, zdając sobie sprawę, że wykorzystywanie miało miejsce w naszych zgromadzeniach i zakonach – piszą przełożeni i przełożone katolickich zakonów męskich i żeńskich.

Przełożeni i przełożone generalne zakonów męskich i żeńskich zwrócili się dziś w specjalnym oświadczeniu do ofiar wykorzystywania seksualnego z prośbą o przebaczenie zbrodni, jakich dopuścili się zakonnicy i zakonnice.

„Pochylamy nasze głowy ze wstydu, zdając sobie sprawę, że wykorzystywanie miało miejsce w naszych zgromadzeniach i zakonach” – piszą przełożeni i przełożone reprezentujący około 850 tys. członków katolickich zakonów męskich i żeńskich.

Wesprzyj Więź

Sygnatariusze pisma wyrażają ubolewanie z powodu ukrywania przez sprawców swoich czynów i dokonywanych przez nich manipulacji, a także braku właściwej reakcji ze strony przełożonych.

Nawiązując do zaczynającego się w czwartek w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów, autorzy oświadczenia apelują o stworzenie „struktur odpowiedzialności” w Kościele powszechnym.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość