Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kościelne sądy nieobiektywne w sprawach przestępstw seksualnych? Francuzi proponują rozwiązanie

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Stworzenie wyspecjalizowanych sądów kościelnych oraz reforma archiwów diecezjalnych – takie dwie propozycje chce przedstawić na watykańskim szczycie na temat ochrony dzieci abp Georges Pontier, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF).

Abp Georges Pontier spotkał się 12 lutego z ofiarami nadużyć seksualnych księży. Dzień później wyjaśniał dziennikarzom, o czym będą rozmawiać przewodniczący episkopatów na bezprecedensowym watykańskim szczycie 21-24 lutego.

Wesprzyj Więź.pl

Arcybiskup rozmawiał z czterema ofiarami nadużyć przez dwie godziny. Trzy z tych osób uczestniczyły już w zgromadzeniu plenarnych CEF w Lourdes w listopadzie. Przedstawiły przewodniczącemu episkopatu raport zawierający 13 rekomendacji i wyraziły nadzieję, że przekaże je do Rzymu. Jednocześnie jedna z ofiar z diecezji wersalskiej podkreśla: – Prawdziwym wyzwaniem jest pogłębiona praca w diecezjach i parafiach.

Francuscy biskupi apelują, by nie przeceniać znaczenia watykańskiego szczytu. Przestawiają go jako „etap długiej drogi”, który „sam przez się nie może rozwiązać wszystkich problemów Kościoła”. Nie jest przewidywane wydanie przez uczestników spotkania oficjalnego dokumentu. Zostanie ono zamknięte przemówieniem papieża Franciszka. Kilka dni później organizatorzy szczytu wraz z szefami odpowiednich dykasterii kurii rzymskiej zbiorą się, by wyciągnąć wnioski z obrad i ustalić, jakie dalsze kroki należy podjąć.

Podczas watykańskiego spotkania abp Pontier zamierza przedstawić dwie konkretne propozycje. Pierwsza dotyczy stworzenia – na wzór sądów diecezjalnych – sądów kościelnych na szczeblu prowincji (metropolii) lub krajowym, specjalizujących się w sprawach nadużyć seksualnych. – Dziś są tylko dwa szczeble kościelnego wymiaru sprawiedliwości: diecezjalny i rzymski. Czy nie brakuje tu szczebla pośredniego? – pytał abp Pontier na konferencji. Tym bardziej, że „choć zaletą diecezji jest większa bliskość «terenu», to wadą jest to, że może nas czynić mniej obiektywnymi”. – W diecezjach jesteśmy zaangażowani emocjonalnie, co może upośledzać nasz osąd – zaznaczył przewodniczący CEF.

Druga propozycja dotyczy archiwów diecezjalnych. Zgodnie z normami prawa kanonicznego, archiwa dotyczące księdza są niszczone 10 lat po jego śmierci. Ponadto akta te najczęściej zawierają jedynie informacje ogólne, np. kolejne nominacje. Dlatego abp Pontier wskazuje na konieczność ewolucji „kultury archiwizacji” i na znaczenie „archiwów ludzkich”. – Nasze archiwa papierowe bywają niepełne. Bez wątpienia trzeba też spotykać się z ludźmi, którzy są „nośnikami pamięci”: biskupami seniorami, byłymi wikariuszami generalnymi czy kanclerzami kurii – proponuje francuski hierarcha. Przyznaje, że archiwa są w Kościele we Francji niedoceniane. On sam, gdy stanął na czele diecezji, nie zaglądał do nich, by nie pozostawać pod wpływem poprzednika. Dziś jednak po każdym spotkaniu z danym księdzem, dodaje do jego akt kilka swoich uwag.

Obie propozycje, należące do 13 rekomendacji przekazanych mu przez ofiary, abp Pontier zamierza przedstawić podczas ogólnej debaty na watykańskim szczycie albo w czasie dyskusji w grupach językowych.

Wesprzyj Więź

Według przewodniczącego episkopatu w Watykanie mają być omawiane także inne spośród rekomendacji: zniesienie kanonicznego okresu przedawnienia, uznanie statusu ofiary, skali przeżytej traumy i jej konsekwencji na dalsze życie. Nie ma natomiast na razie zapowiedzi dyskusji o kościelnych odszkodowaniach dla ofiar ani o proponowanym przez nie występowaniu biskupa w roli oskarżyciela posiłkowego w procesie sprawcy wykorzystania czy o „systematycznym” przenoszeniu sprawców do stanu świeckiego.

W watykańskim szczycie na temat ochrony dzieci weźmie udział około 180 osób, w tym 115 przewodniczących konferencji biskupich z całego świata, 18 zakonnych przełożonych generalnych męskich i żeńskich, 9 szefów dykasterii kurii rzymskiej, a także grupa ofiar wykorzystywania seksualnego. Papież Franciszek, który będzie uczestniczył w całym spotkaniu, wygłosi przemówienia otwierające i zamykające. Może także zabrać głos na zakończenie poszczególnych dni obrad. 21, 22 i 23 lutego przewidziane są po trzy raporty tematyczne (dwa rano i jeden po południu), po których można będzie zadawać pytania. Będzie również czas na dyskusję w grupach.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość