Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prymas Irlandii: Zawstydziła mnie odwaga ofiar wykorzystywania seksualnego

Prymas Irlandii abp Eamon Martin. Fot. Brenda Drumm / IrishCatholicBishops

Fakt, że w Kościele zrobiono wiele w obszarze bezpieczeństwa dzieci, nie może prowadzić do samozadowolenia, konieczna jest czujność – mówi abp Eamon Martin, prymas Irlandii.

Doroczny Dzień Modlitwy za Ofiary Nadużyć Seksualnych obchodzony jest dziś w całej Irlandii. W jego trakcie zapalone zostaną „świece pokutne” we wszystkich katedrach i kościołach parafialnych, wyrażające prośbę Kościoła o przebaczenie.

Wesprzyj Więź.pl

– W ostatnich tygodniach miałem przywilej spotkania ofiar i ich rodzin w czterech prowincjach Irlandii – mówi abp Eamon Martin, prymas Irlandii i metropolita Armagh. – Wiele z nich mówiło mi o znaczeniu modlitwy i o potrzebie otwarcia się przez Kościół na sprawiedliwość, aby odpokutować [za te czyny] i o nich nigdy nie zapomnieć. Zawstydziła mnie ich odwaga i przytłoczyła ich duchowa wielkoduszność. Mam zamiar przekazać to przeżyte doświadczenie i rozeznanie irlandzkich ofiar bezpośrednio papieżowi Franciszkowi czy szerzej na spotkaniu w Rzymie – zapowiada.

Abp Martin zachęca irlandzkich katolików, by zapalili świece pokutne także podczas wspomnianego rzymskiego spotkania, odmawiając przy tym modlitwę o przebaczenie grzechów.

W rozmowie z dziennikiem „Irish Independent” prymas Irlandii ujawnił, że podczas watykańskiego szczytu będzie zachęcał do utworzenia w każdym kraju instytucji wzorowanej na Krajowej Radzie Ochrony Dzieci w Kościele Katolickim w Irlandii (National Board for Safeguarding Children in the Catholic Church in Ireland – NBSCCCI). Instytucja ta „doprowadziła Kościół w Irlandii do odpowiedzialności za ochronę dzieci”, zapewniając, że obecnie stosuje on najlepsze praktyki w tej dziedzinie.

Wesprzyj Więź

Jak przypomniał abp Martin, w diecezjach rada miała dostęp do akt, dzięki czemu mogła sprawdzić, jak zajmowano się poszczególnymi przypadkami wykorzystywania seksualnego, a także wysłuchała głosu ofiar, duchownych i świeckich, aby się dowiedzieć, czy przyjęte przez Kościół standardy rzeczywiście coś zmieniły w praktyce. – Fakt, że w Kościele zrobiono wiele w obszarze bezpieczeństwa dzieci, nie może prowadzić do samozadowolenia, konieczna jest czujność, by zapewnić, że w całej działalności Kościoła dzieci są bezpieczne – mówił prymas.

NBSCCCI powstała w 2006 roku z inicjatywy konferencji episkopatu, konferencji irlandzkich zakonników i Irlandzkiej Unii Misyjnej. Pięć lat później opublikowała sześć raportów z diecezji: Tuam, Kilmore, Ardagh and Clonmacnois, Dromore i Derry, a rok później z czterech kolejnych: Kildare and Leighlin, Limerick, Cork and Ross i Clonfert oraz trzech zgromadzeń zakonnych: duchaczy, misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego i dominikanów. Kolejne raporty dotyczyły zgromadzeń prowadzących szkoły i internaty.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość