Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Wierzbicki: Nawracanie Żydów było błędem

Ks. Alfred M. Wierzbicki. Fot. ks. Rafał Pastwa

Ten sam Bóg nachyla się nad każdym człowiekiem. Ten sam wybrał chrześcijan i Żydów – mówił ks. Alfred Wierzbicki podczas lubelskich obchodów Dnia Judaizmu.

Wczoraj w kilku miastach Polski odbył się Dzień Judaizmu. Tegorocznemu spotkaniu Żydów i chrześcijan przyświecało hasło zaczerpnięte z Biblii „Nie przychodzę, aby zatracać”.

Gościem lubelskich obchodów był rabin Symcha Keller. Komentując 11. rozdział księgi proroka Ozeasza, rabin odniósł się do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – Zło istnieje obok nas. Jeśli nie zdarzy się nic spektakularnego, ono przemyka przez nasze życie. Każdemu człowiekowi Bóg dał wybór pomiędzy dobrem a złem, życiem a śmiercią. Można pytać się, gdzie był Bóg, kiedy ten człowiek zadawał ciosy? – mówił Keller.

Tłumacząc zarzut bierności Boga, żydowski nauczyciel zwrócił uwagę, że zło jest efektem wolnych wyborów ludzi. – Ta walka toczy się w każdej sekundzie życia. Kiedy nie ma dookoła człowieka, ty bądź człowiekiem i zachowaj się jak człowiek wobec swojego brata. Nie potrzebujemy wielkich systemów filozoficznych aby wiedzieć o tym, że mamy być dobrymi dla siebie nawzajem – tłumaczył były przełożony łódzkich Żydów.

W spotkaniu wziął udział także ks. prof. Alfred Wierzbicki, kierownik Katedry Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wyjaśniając ten sam fragment biblijny, zauważył, że nie ma kontrastu pomiędzy Bogiem Starego i Nowego Testamentu. – Ten sam Bóg nachyla się nad każdym człowiekiem. Całuje go i podnosi, aby rósł. Ten sam wybrał chrześcijan i Żydów. Wielkim błędem było nawracanie Żydów – powiedział duchowny.

Zdaniem etyka sami sobie zaciemniamy obraz Boga, dlatego mamy problem z rozpoznaniem Go. A nie poznając własnego ojca, nie poznajemy prawdy o sobie. – To, co najbardziej boskie w Bogu, jest ludzkie, a co najbardziej ludzkie w człowieku, jest boskie – mówił ks. Wierzbicki.

Wesprzyj Więź

Wspólną modlitwę zakończyło Błogosławieństwo Aaronowe wygłoszone w języku polskim i hebrajskim. W spotkaniu wzięli udział także metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz bp Mieczysław Cisło.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, a organizowany jest przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, któremu przewodniczy obecnie bp Rafał Markowski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Jak mam rozumieć to ” To, co najbardziej boskie w Bogu, jest ludzkie, a co najbardziej ludzkie w człowieku, jest boskie.”? Na pierwszy rzut oka brzmi to świetnie i mądrze. A to nic innego jak czysta apoteoza człowieka. A czym jest postawienie człowieka w centrum a wypchnięcie z centrum Boga księże etyku?