Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Bp Cisło: Zachowanie niektórych katolików źródłem wrogości wobec Kościoła

Bp Mieczysław Cisło. Fot. Ryszard Hołubowicz / Lublin.com.pl / CC BY-SA 3.0

Jezus uczy nas szacunku dla każdego człowieka, także tego, który myśli inaczej niż my lub jest nam wrogi – mówi bp Mieczysław Cisło, lubelski biskup pomocniczy.

Bp Mieczysław Cisło przewodniczył wczoraj noworocznej Mszy św. w lubelskiej archikatedrze. W homilii mówił o skutkach prób usunięcia Boga i religii z przestrzeni publicznej. Jak zauważył, już w czasach dzieciństwa Jezusa, ówczesna władza próbowała pozbyć się prawdziwej wiary z przestrzeni publicznej. – Herod wraz ze swoimi elitami wolał trwać pod okupacją rzymską i cieszyć się przywilejami niż przyjąć prawdę o przychodzącym Bogu. Za cenę pozornej władzy i bogactwa zaakceptował niewolniczą sytuację własnego narodu – powiedział.

Wesprzyj Więź

Lubelski biskup pomocniczy podkreślił, że współczesny świat nie jest wolny od problemów minionych wieków. Jego zdaniem, jednym z głównych problemów polskiego życia politycznego jest wrogość obecna w języku. – Często w słowach, jakie słyszymy w parlamencie i w mediach, jest tyle agresji, tyle zacietrzewienia i wrogości. Zapominamy, że – jak śpiewał Czesław Niemen – słowem można zabić tak jak nożem – zauważył.

Wesprzyj Więź.pl

Bp Cisło zwrócił uwagę, że zachowanie niektórych katolików może być źródłem wrogości wobec Kościoła. Tłumaczył, że domagając się obecności imienia Boga w przestrzeni publicznej, często okazujemy za mało szacunku dla inaczej myślących. – Jezus Chrystus uczy nas natomiast szacunku dla każdego człowieka, także tego, który jest nam wrogi. Dlatego na progu nowego roku chcemy zrobić rachunek sumienia, czy my sami nie ponosimy odpowiedzialności za to, że ktoś jest przeciwny Chrystusowi w naszym życiu publicznym – mówił bp Cisło.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Trudno się z Bp. Cisło nie zgodzić. Powiem zdecydowanie więcej. Język obecnej władzy i kłamstwa obecnej władzy sa świadectwem jak można manipulować ludźmi strojąc się w katolickie szaty- “Zarozumiałość ich pocieszy, hardość się uda za odwagę, za filozofię stanie cynizm, a wyobraźnia schorowana religii postać weźmie na się”

Powtarzam za P. Piotrem. Za późno i za łagodnie, a wystarczyłoby po prostu wcześniej zauważyć, że wielu stwierdzeń, które padają z ust obecnej władzy, nijak nie da się pogodzić z wiarą chrześcijańską, nie da się pogodzić z deklaracją, że jest się uczestnikiem Kościoła Katolickiego. Ja nie tylko o tym wiem, ale potrafię to też udowodnić. Jakieś kłopoty teologiczne księża biskupi? Mam podać telefon do siebie?