Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nosowski: Niezbędne otwarcie archiwum kurii gdańskiej dla niezależnych badaczy

Zbigniew Nosowski. Fot. Więź

W kościołach powinno być teraz odczytane stanowisko Episkopatu nt. wykorzystywania seksualnego. Byłaby to odpowiedź kierownictwa Konferencji Episkopatu Polski na dyskusję wokół sprawy ks. Henryka Jankowskiego – mówi Zbigniew Nosowski w rozmowie z „Polska The Times”.

W wywiadzie z Anitą Czupryn opublikowanym w najnowszym numerze „Polska The Times” redaktor naczelny „Więzi” krytycznie ocenia stanowisko archidiecezji gdańskiej w sprawie ks. Jankowskiego. Uważa za niezbędne „otwarcie kurialnego archiwum dla niezależnych badaczy”. Jego zdaniem, w powołanie komisji „powinno być zaangażowane także miasto Gdańsk – wszak sprawa dotyczy osoby będącej jego honorowym obywatelem”. W wywiadzie pojawia się także postulat, aby śledztwo elbląskiej prokuratury z roku 2004 poddane zostało publicznej weryfikacji.

Nosowski przypomina, że Konferencja Episkopatu Polski nie ma zwierzchności nad metropolitą gdańskim. Jego zdaniem, odpowiedzią kierownictwa KEP na dyskusję wokół ks. Jankowskiego „powinna obecnie być decyzja, że w kościołach w całej Polsce zostanie odczytane stanowisko Episkopatu w sprawie wykorzystywania seksualnego”. Redaktor naczelny „Więzi” podkreśla, że przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zapowiedział w listopadzie, iż dokument KEP zostanie odczytany w kościołach, „ale do tej pory decyzji wykonawczej nie ogłoszono”.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Według Nosowskiego oficjalna lektura tego dokumentu byłaby ważnym sygnałem dla polskich katolików i w ogóle Polaków. „Są tam słowa przeprosin skierowane do ofiar, jest apel o ujawnianie przestępstw oraz podziękowanie dla wszystkich (w domyśle: również dla mediów), którzy «z odwagą ujawniają grzech i przestępstwo nadużyć»”.

W nawiązaniu do tekstów opublikowanych w najnowszym, zimowym numerze „Więzi” Zbigniew Nosowski podkreśla, że „kluczowym problemem jest tu nie sam Kościół (w którym trzeba oczywiście zmienić bardzo dużo!), lecz słaba wciąż świadomość społeczna, która nie chce nazywać po imieniu pewnych działań, boi się odczytywać wyraźne sygnały dawane przez osoby wykorzystane seksualnie”. Przypomina apele byłego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka o opracowanie i wdrożenie Narodowej Strategii na Rzecz Walki z Przemocą Wobec Dzieci, które były odrzucane przez oba rządy PiS za pomocą argumentu: „aktualnie nie zachodzi konieczność”.

Na koniec obszernego wywiadu redaktor naczelny „Więzi” dystansuje się od wypowiedzi posłanki Joanny Scheuring-Wielgus dla Gazeta.pl: „Moim celem jest dymisja Episkopatu”. Nosowski mówi: „celem moich działań w tej dziedzinie – zarówno publicystycznych, jak i innych – jest jednak coś zdecydowanie innego niż posłanki Wielgus. […] Moim celem jest realne bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w środowiskach wychowawczych, w tym we wspólnotach religijnych”.

Podziel się

Wiadomość