Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Będzie Msza za ojczyznę wolną od nacjonalizmu, faszyzmu i nietolerancji na Jasnej Górze

Klasztor na Jasnej Górze, czerwiec 2016 r. Fot. Mazur/episkopat.pl

„15 grudnia idźmy na Jasną Górę. Weźmy Konstytucje! Paulini podczas mszy dla kibiców święcą szaliki klubowe – więc chyba nie odmówią poświęcenia Konstytucji?!” – wzywa na Facebooku Jolanta Urbanska, pomysłodawczyni Mszy.

Jasna Góra przyjęła ofiarę na Mszę za Polskę wolną od nacjonalizmu, faszyzmu i nietolerancji (wartości sprzecznych z polską konstytucją) – poinformował częstochowski oddział „Gazety Wyborczej”. Nabożeństwo zostanie odprawione 15 grudnia o 15:30. Codziennie o tej porze paulini i wierni modlą się za ojczyznę.

Wesprzyj Więź.pl

Pomysłodawczyni Mszy za ojczyznę wolną od nacjonalizmu, faszyzmu i nietolerancji Jolanta Urbańska jest częstochowską radną Platformy Obywatelskiej i założycielką stowarzyszenia Demokratyczna RP. O taką samą Mszę prosiła już rok temu, jednak paulini odmówili jej odprawienia. Według „Gazety Wyborczej” zakonnica przyjmująca intencje mszalne po konsultacji orzekła, że w Polsce nie ma faszyzmu, więc nie ma potrzeby modlenia się w takiej intencji.

Tymczasem w tym roku na Jasnej Górze wybuchły przynajmniej dwa skandale. 

13 stycznia Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców uświetnić miał koncert zespołu Hungarica. Został odwołany w ostatniej chwili, po tym jak działacze Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita” napisali do przeora klasztoru na Jasnej Górze, że „członkowie tego zespołu czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, uznawanej za organizację neonazistowską”. 

14 kwietnia odbyła się V pielgrzymka środowisk narodowych na Jasną Górę i ks. Roman Kneblewski mówił w homilii, że „każdy polski katolik powinien być nacjonalistą i patriotą”, po czym na jasnogórskich błoniach „pielgrzymi” wykrzykiwali hasła takie jak: „Nie tęczowa, nie laicka, tylko Polska katolicka”, „Europa tylko chrześcijańska”, „Młodość, wiara, nacjonalizm” oraz „Czołem wielkiej Polsce”.

Wesprzyj Więź

W czerwcu zareagowali biskupi. W dokumencie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek „Być pielgrzymem pokoju” przestrzegali: „Sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści względem grup politycznych, społecznych lub etnicznych”, „tzw. kazania patriotyczne nie mogą sprawiać wrażenia przemówień ideologicznych na usługach pielgrzymującej grupy”, a „łączenie pielgrzymki ze sprawami społecznymi ma sens jedynie w kontekście miłości, pojednania i poszukiwania świętości życia”. „Nacjonalista nie jest patriotą” – tłumaczy Rada. I dalej: „Prawdziwy patriota, miłujący swój naród, nie ulega agresji i instynktom nakazującym wykluczanie i stygmatyzowanie społeczne innych osób, różniących się światopoglądem, wiarą, pochodzeniem etnicznym czy odcieniem skóry”.

Na Mszę za Polskę wolną od nacjonalizmu, faszyzmu i nietolerancji szykują się działacze opozycji i antyfaszyści. Część internetowych reakcji wskazuje jednak na istniejącą w tych środowiskach nieufność wobec Kościoła i wynikającą z tego niechęć do inicjatywy Urbańskiej.

JH

Podziel się

Wiadomość

Czyli szykuje się nawalanka ze sławami paskudnymi ze strony “tolerancyjnych” na Jasnej Górze 🙁 ks.Lemański czy ks.Sowa, piszący knajackim językiem straszne wpisy na fb, Mszę odprawią pewnie 🙁