Jacek Hajduk, Józef Witlin w Ameryce, Wydawnictwo Więź

Zima 2023, nr 4

Zamów

Dziś premiera nowej książki ks. Alfreda Wierzbickiego

W zbiorze esejów „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa” ks. Wierzbicki nie boi się wskazywać na trapiące nasz kraj problemy: nacjonalizm, ksenofobię, język nienawiści, instrumentalne traktowanie patriotyzmu. Nie pozostawia też czytelnika bez nadziei.

Książka „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa” ukazała się dziś w Bibliotece Więzi. Można ją kupić tutaj. Ks. prof. Alfred M. Wierzbicki mierzy się w niej z nauczaniem dwóch papieży – Jana Pawła II oraz Franciszka. Przekonuje, że obecny papież twórczo kontynuuje i rozwija dzieło wielkiego poprzednika. Miłosierdzie, teologia ciała i małżeństwa, otwarcie na dialog z innymi religiami i narodami, dostrzeżenie autonomii sfer: etycznej, społecznej i politycznej, zapobieganie ich klerykalizacji – to kluczowe tematy obu pontyfikatów.

Wesprzyj Więź

„Ksiądz Wierzbicki od początku uwydatnia kluczowy moment myśli Jana Pawła II: jego uniwersalizm płynący z idei wolnej osoby ludzkiej oraz nauczania Ewangelii. Ten zasadniczy nurt filozoficznego i chrześcijańskiego uniwersalizmu jest nieprzemijającą wartością” – pisze w przedmowie prof. Karol Tarnowski.

Autor książki diagnozuje również aktualną sytuację Polski i zachodzące w niej przemiany. Nie boi się wskazywać na trapiące dziś nasz kraj problemy: nacjonalizm, ksenofobię, język nienawiści, instrumentalne traktowanie patriotyzmu, ale nie pozostawia czytelnika bez nadziei. Jej źródłem musi być rzetelny i głęboki namysł nad dziedzictwem Soboru Watykańskiego II i ostatnich pontyfikatów.

Alfred M. Wierzbicki jest księdzem archidiecezji lubelskiej, filozofem i poetą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownikiem Katedry Etyki KUL. W latach 2006–2014 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem naczelnym kwartalnika „Ethos”. Autor wielu książek naukowych i eseistycznych, m.in. „The Ethics of Struggle for Liberation”, „Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny”, „Polska Jana Pawła I”I. Od 2006 roku członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim, m.in. jako jego wikariusz biskupi ds. kultury. Wydał osiem tomików wierszy: „jak ciemność w ciemności”, „Inaczej każdej wiosny”, „Kogut z Akwilei” (Nagroda im. Anny Kamieńskiej), „Znaki szczególne” (Nagroda im. Józefa Czechowicza), „Miejsca i twarze”, „Głosy i glosy”, „Fotografia rodzinna”, „Autoportret z miastem”. Stały felietonista „Gazety Wyborczej Lublin”. Mieszka w Lublinie.

Podziel się

Wiadomość

Księże.Profesorze
Dziś wysłuchałem.rozmowy w TVN 24
zdumiewa mnie arogancja władz KUl
Teraz liczy się odwaga – andreia i ludzie którzy ją ukazują.idąc drogami Ewangelii w kraju demonstracyjnej nienawiści
Pozdrowienia i podziw
T. Kobierzycki