Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Nycz: Ani dla państwa, ani dla partii. Kościół ma być dla wszystkich

Kard. Kazimierz Nycz, wrzesień 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Kościół jest dla zbawienia wszystkich i taki musi być, jeśli chce spełnić swoją misję – mówił dziś, ostatniego dnia przed ciszą wyborczą, kard. Kazimierz Nycz podczas głównych obchodów 34. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Metropolita warszawski zachęcił do modlitwy w intencji rychłej kanonizacji księdza zamordowanego przez SB. W sprawowanej wieczorem Mszy św. wzięli udział krewni i przyjaciele ks. Popiełuszki, obecni byli przedstawiciele „Solidarności”, a także rządu, parlamentu, władz lokalnych i służb mundurowych.

W homilii kard. Nycz wskazywał, że ks. Popiełuszko potrafił gromadzić na Mszach w intencji ojczyzny ludzi różnych poglądów. Pragnął, by ta jedność eucharystyczna przenosiła się na codzienne działania. – Pełniąc misję jednania Kościół musi być dla wszystkich. Nie może być ani Kościołem państwowym, ani Kościołem związanym z jedną stroną sceny politycznej – mówił metropolita warszawski. – Kościół jest dla zbawienia wszystkich i taki musi być, jeśli chce spełnić swoją misję – dodał.

Wesprzyj Więź.pl

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że podczas Mszy za ojczyznę sprawą najważniejszą była dla ks. Jerzego właśnie Eucharystia. Metropolita warszawski podkreślił, że Mszy św. należy się godność i szacunek, by nigdy nie była wykorzystywana do jakichkolwiek pozaeuchrystycznych celów.

Metropolita wskazywał, że już pierwsi chrześcijanie gromadzili się w katakumbach przy grobach męczenników i sprawowali tam msze. Zaznaczył, że męczennicy uczą nas głębokiej wiary, tego, że nasza ojczyzna jest w niebie oraz tego, że Pan Bóg zawsze powinien być na pierwszym miejscu. Wyraził radość, z ustanowienia przez parlament dnia 19 października – dniem duchownych niezłomnych. Zachęcił też zgromadzonych do modlitw w intencji rychłej kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki.

W niedzielę 21 października o g. 13 kard. Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. To tam 34 lata temu ks. Popiełuszko odprawił ostatnią Mszę św. Kard. Nycz będzie modlił się w intencji jego kanonizacji.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem warszawskiej „Solidarności”. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Wesprzyj Więź

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokumentacja trafiła do Watykanu.

Przy Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu działa muzeum oraz ośrodek dokumentacji jego życia i kultu, przechowujące największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących błogosławionego kapłana. Obecnie muzeum prowadzi ogólnopolską zbiórkę pamiątek, listów, zdjęć, dokumentujących życie kapelana „Solidarności” pod hasłem „Popiełuszko-pamiętam”.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość

To są słuszne, ale niezwykle ogólne i oderwane od praktyki słowa. Brakuje zdecydowanej reakcji na mnogość konkretnych działań duchowieństwa stojących w pełnej sprzeczności z poglądami ks. Kardynała.