Lato 2024, nr 2

Zamów

„To najbardziej drapieżna biografia Kuronia”

„Jacek” Anny Bikont i Heleny Łuczywo, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018 (fragment okładki)

31 października nakładem Wydawnictwa Agora i Wydawnictwa Czarne ukaże się długo oczekiwana biografia Jacka Kuronia „Jacek” Anny Bikont i Heleny Łuczywo.

Jacek Kuroń był jednym z tych, którzy współtworzyli niepodległą Polskę. Bezkompromisowość i zaangażowanie okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona i wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, jedno i drugie uznał pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalista, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną, co niekoniecznie musi iść w parze. O jego życiu ciasno splecionym z historią Polski opowiadają z przyjaźnią, ale bez taryfy ulgowej Anna Bikont i Helena Łuczywo.

„Anna Bikont i Helena Łuczywo opowiadają o życiu Jacka Kuronia, który wyrósł w lewicowych tradycjach, a od zaangażowania w komunizm przeszedł do twardej opozycji, za co zapłacił dziewięcioma latami więzienia. Przez dziesięciolecia organizował działania wyrywające z systemu dyktatury obszary wolności, był współtwórcą KOR i Solidarności, w 1989 roku współtwórcą wolnej Polski. Autorki łączą warsztat historyka z piórem reportera. Pokazują środowisko, tradycje, klimat, w którym żył; ludzi, z którymi współpracował. Opowiadają o człowieku, jego zachowaniach, charakterze, doświadczeniach, sposobie bycia. Nie unikają spraw trudnych, grzechów Jacka, ale przede wszystkim przypominają jego ogromne dla Polski zasługi” – recenzuje dla Wydawnictwa Agora prof. Andrzej Friszke, szef działu historycznego kwartalnika „Więź”.

Wesprzyj Więź.pl

Natomiast prof. Karol Modzelewski dodaje: „Jest to najbardziej drapieżna i dlatego najlepsza biografia Jacka Kuronia, jaką czytałem. Jej zaletą jest to, że odbrązawia postać Jacka, szczególnie w odniesieniu do czasów stalinowskich. To jest doświadczenie pokolenia, dziś zapomniane lub przykryte frazesami. Będą pewnie tacy, którzy zakrzykną »zawsze to wiedzieliśmy«, ale nic nie wiedzieli, bo ich wtedy nie było na świecie”.

Książkę można kupić tutaj.

„Jacek” dla czytelników „Więzi”

Przygotowaliśmy specjalną ofertę! Biografię „Jacek” wyślemy w prezencie 50 osobom, które zaprenumerują „Więź” przez serwis Patronite – tutaj (należy wybrać próg 30 zł). Rozpisana na ponad 700 stron biografia ukaże się 31 października. Tego dnia zaczniemy wysyłać zamówione egzemplarze (w miękkiej oprawie).

Wesprzyj Więź

Indywidualnie ustalimy, czy zaczniemy wysyłkę od obecnego numeru jesiennego „Więzi”, czy od kolejnego – zimowego.

W razie pytań, prosimy o kontakt: patronite@wiez.pl

JH, materiały Wydawnictwa Agora

Podziel się

Wiadomość

Czy znajdę w tej książce informację o konflikcie Jacka Kuronia, Bronisława Geremka, Adama Michnika i ich środowiska z Tadeuszem Mazowieckim wiosną 1989 roku? Nie chodzi mi o różnicę poglądach na kształt obozu nie-komunistycznego, ale o przykry konflikt personalny, którego nie będę tu doprecyzowywać. Słyszałem legendę, że Jacek Kuroń czekał na Tadeusza Mazowieckiego 2-3 godziny przed KIKiem na Kopernika by go przeprosić i że po tym zbliżyli się bardziej, dlatego Tadeusz Mazowiecki chciał z Jackiem Kuroniem współpracować w rządzie. To jest dla mnie test, czy ta książka jest hagiografią czy poszukiwaniem, nawet jeśli zaangażowanym, prawdy. Bo szczerość o zaangażowaniu Jacka Kuronia w stalinizm nie jest takim testem, skoro sam bohater uczciwie się z tego okresu rozliczył.