Kiermasz e-booków i książek

Jesień 2022, nr 3

Zamów

Kard. Turkson krytykuje politykę migracyjną Polski i Węgier

Kard. Peter Turkson w London School of Economics w 2014 r. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

W obu tych krajach źle rozumie się słowa Jana Pawła II o „chrześcijańskich korzeniach Europy”. Widoczny jest tam lęk przed napływem cudzoziemców, zwłaszcza wyznawców islamu – mówi prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Turkson.

Kard. Turkson wziął udział w XV Dniach Teologii organizowanych przez Papieski Uniwersytet Comillas w Madrycie.

W swoim wystąpieniu pochodzący z Ghany kardynał negatywnie odniósł się do prowadzonej przez Polskę i Węgry polityki migracyjnej. Stwierdził, że w obu tych krajach źle się rozumie słowa Jana Pawła II o „chrześcijańskich korzeniach Europy”, a także widoczny jest lęk przed napływem cudzoziemców, szczególnie wyznawców islamu.

Kiermasz e-booków i książek

Kard. Turkson przyznał też, że obecny kryzys migracyjny stanowi wyzwanie dla całego Kościoła, który powinien unikać sytuacji, gdy przekonania religijne mogą podlegać politycznej manipulacji. Zauważył jednocześnie, że w krajach zamieszkanych przez większość arabską czy buddyjską nie brak przykładów lęków czy wrogich zachowań wobec osób innych wyznań.

Podczas spotkania z mediami kardynał skrytykował kraje Unii Europejskiej za udział w handlu bronią. Zwrócił uwagę, że paradoksalnie państwa utworzonej w celach pokojowych Unii Europejskiej wysyłają dziś uzbrojenie do innych części świata. Według katolickiego dziennika „Alfa y Omega” ta uwaga jest nawiązaniem do ogłoszonej we wrześniu przez rząd Hiszpanii sprzedaży bomb dla zaangażowanej w wojnę w Jemenie Arabii Saudyjskiej.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Komentarz

Polityka migracyjna polski stanie się tematem panelu z Cezarym Kaźmierczakiem i Bartoszem Marczukiem podczas Kongresu 590; będą rozważać sensowną politykę migracyjną, jak zapewnić powrót do kraju tych, którzy wyemigrowali oraz co zrobić, by zwiększyć podaż pracy na rynku.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.