Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Turkson krytykuje politykę migracyjną Polski i Węgier

Kard. Peter Turkson w London School of Economics w 2014 r. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

W obu tych krajach źle rozumie się słowa Jana Pawła II o „chrześcijańskich korzeniach Europy”. Widoczny jest tam lęk przed napływem cudzoziemców, zwłaszcza wyznawców islamu – mówi prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Turkson.

Kard. Turkson wziął udział w XV Dniach Teologii organizowanych przez Papieski Uniwersytet Comillas w Madrycie.

W swoim wystąpieniu pochodzący z Ghany kardynał negatywnie odniósł się do prowadzonej przez Polskę i Węgry polityki migracyjnej. Stwierdził, że w obu tych krajach źle się rozumie słowa Jana Pawła II o „chrześcijańskich korzeniach Europy”, a także widoczny jest lęk przed napływem cudzoziemców, szczególnie wyznawców islamu.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Kard. Turkson przyznał też, że obecny kryzys migracyjny stanowi wyzwanie dla całego Kościoła, który powinien unikać sytuacji, gdy przekonania religijne mogą podlegać politycznej manipulacji. Zauważył jednocześnie, że w krajach zamieszkanych przez większość arabską czy buddyjską nie brak przykładów lęków czy wrogich zachowań wobec osób innych wyznań.

Podczas spotkania z mediami kardynał skrytykował kraje Unii Europejskiej za udział w handlu bronią. Zwrócił uwagę, że paradoksalnie państwa utworzonej w celach pokojowych Unii Europejskiej wysyłają dziś uzbrojenie do innych części świata. Według katolickiego dziennika „Alfa y Omega” ta uwaga jest nawiązaniem do ogłoszonej we wrześniu przez rząd Hiszpanii sprzedaży bomb dla zaangażowanej w wojnę w Jemenie Arabii Saudyjskiej.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Polityka migracyjna polski stanie się tematem panelu z Cezarym Kaźmierczakiem i Bartoszem Marczukiem podczas Kongresu 590; będą rozważać sensowną politykę migracyjną, jak zapewnić powrót do kraju tych, którzy wyemigrowali oraz co zrobić, by zwiększyć podaż pracy na rynku.