Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Andrzej Duda na obradach biskupów Europy: W służbie publicznej inspiruje mnie wiara

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu 15 września 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Pragniemy, aby pierwotne chrześcijańskie inspiracje, którymi kierowali się ojcowie założyciele Unii Europejskiej, pozostały podstawą, łączącą państwa i narody naszego kontynentu – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obrad Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) obradowała w Poznaniu między 13 a 16 września. Podczas inauguracji spotkania biskupów wystąpił premier Mateusz Morawiecki.

– Dzisiejsza Ewangelia mówi: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”. Nie sposób nie powiązać tych słów z polską historią. Odpowiedzią Polaków na dwa totalitaryzmy XX wieku są bowiem miłosierdzie, solidarność i wezwanie do wolności – mówił Morawiecki.

Wesprzyj Więź.pl

Prezydent, który kilka dni temu w Leżajsku nazwał Unię Europejską „wyimaginowaną wspólnotą”, w przemówieniu wygłoszonym do  przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy mówił, że „Polacy chcą przypominać bliźnim w innych krajach Europy o uniwersalnych wartościach, które nas wszystkich łączą, zwłaszcza zaś o solidarności, która powinna być zasadą w naszych wzajemnych relacjach”. – Pragniemy, aby pierwotne chrześcijańskie inspiracje, którymi kierowali się ojcowie założyciele Unii Europejskiej, pozostały podstawą, łączącą państwa i narody naszego kontynentu. Stałe powracanie do nich i refleksja nad tym, co pozwoliło zjednoczyć nasze siły i zbudować wspólny europejski dom, jest bowiem receptą na kryzys, który dotknął zjednoczoną Europę. Jest kluczem do skutecznych reform i dalszego rozwoju – powiedział prezydent.

Wesprzyj Więź

Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Andrzej Duda podkreślił, że w dziejach Polski Kościół odgrywał zawsze rolę wyjątkową, a jego misja nabierała szczególnego znaczenia w czasach niewoli, zaborów i okupacji. – Autorytet biskupów i kapłanów oraz szacunek, którym są powszechnie otaczani w naszym społeczeństwie, mają swoje źródło w pamięci dziejowej i głębokim poczuciu wspólnoty, łączącej Kościół z narodem – mówił. – Jesteśmy dumni  z tego, że od dziesięciu i pół wieku współtworzymy cywilizację zachodnią, opartą  na wspólnych, uniwersalnych wartościach – kontynuował Andrzej Duda. Dodał, że dla niego samego wiara jest inspiracją do „prowadzenia działalności publicznej – służby na rzecz dobra wspólnego”.

Prezydent przypomniał wskazania św. Jana Pawła II,  „by kształtować rzeczywistość społeczną i gospodarczą, która jest sprawiedliwa i służy dobru człowieka, łącząc wolność z międzyludzką solidarnością”. – Polska stanowi dowód na to, że tradycja  i modernizacja nie muszą się wykluczać. Intensywny rozwój i wzrost gospodarczy nie wiążą się w naszym kraju z koniecznością radykalnej sekularyzacji i laicyzacji. Dla nas, Polaków, chrześcijańskie korzenie i całe dziedzictwo wieków nie są hamulcem i przeszkodą  w staraniach o dobrobyt i pomyślność. Przeciwnie: stanowią źródło narodowej tożsamości  i niewyczerpaną inspirację do tworzenia nowej, wolnej Polski – powiedział.

BP KEP, KAI, JH

Podziel się

Wiadomość