Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biskupi Europy obradowali w Poznaniu: w czasie dzisiejszych napięć dialog jest konieczny

Uczestnicy Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu 14 września 2018 r. Fot. Episkopat.pl

„Europa musi rozwijać ducha wzajemnego zrozumienia i współpracy, oddychając swymi dwoma chrześcijańskimi płucami – wschodnim i zachodnim – dobrym powietrzem solidarności” – czytamy w komunikacie Rady Konferencji Episkopatów Europy po jej obradach w Poznaniu między 13 a 16 września.

Przewodniczący Episkopatów Europy rozmawiali między innymi o migracjach, solidarności i problemach społecznych. „Nie jesteśmy ekspertami od geopolityki, ale jako pasterze jesteśmy razem z naszymi wspólnotami w każdych okolicznościach. Podkreślamy wielką złożoność tego zjawiska [migracji], ale stwierdzamy za Ojcem Świętym Franciszkiem, że solidarność jest właściwą i niezbywalną drogą stawiania czoła problemom narodowym, międzynarodowym i światowym. Składa się na nią przyjęcie, integracja oraz każda możliwa forma” – głosi komunikat po spotkaniu. To nawiązanie do polityki Watykanu w sprawie kryzysu migracyjnego.

Biskupi mówili także o solidarności i pomocy potrzebującym. „Wolontariat porusza miliony chrześcijan w Europie i prezentuje się jako zjawisko rozległe i powszechne, będące w stanie dotrzeć ze szczególnym dynamizmem dobroczynności do tak wielu ubogich i żyjących na marginesie, którzy są obecni w naszych dostatnich społeczeństwach. Chodzi o bardzo żywą gałąź naszych Kościołów, które poprzez chrześcijan zaangażowanych w wolontariat są w stanie być jak dobry Samarytanin z przypowieści ewangelicznej” – czytamy w komunikacie.

Rada zwróciła uwagę na nowy rodzaj ubóstwa związanego z brakiem poszanowania dla życia, rozbicia rodziny, narzucania kultury gender, ograniczania wolności, także tej religijnej oraz kwestie dotyczące migrantów i uchodźców. Podkreślili konieczność dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego oraz dialogu obywatelskiego, „tak koniecznych w tym delikatnym czasie, jaki przeżywa nasz Kontynent z powodu rosnących w nim napięć”. „Także na tym froncie chrześcijanie zaangażowani w wolontariat mogą pielęgnować istotne wspólne działania w ramach odnowionej solidarności na rzecz sprawiedliwości, pokoju i zasady pomocniczości” – wskazali.

Wesprzyj Więź

Biskupi podkreślili konieczność współpracy między Kościołami w Europie, wzmacniania wspólnoty, formacji duchowej, świadectwa i ewangelizacji. Wyrazili solidarność z papieżem Franciszkiem i podziękowali mu za skierowane do nich specjalne przesłanie. Podziękowania za organizację spotkania CCEE przesłali także archidiecezji poznańskiej i jej metropolicie, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

Podczas obrad wystąpili prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość