Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Stolica Apostolska przedstawi wyjaśnienia w sprawie oskarżeń pod adresem papieża?

Papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie 28 czerwca 2018 r. Fot. Archidiecezja Łódzka

Tak wynika z komunikatu wydanego po pierwszym dniu obrad Rady Kardynałów, pomagającej Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej.

W Watykanie w dniach 10-12 września obraduje Rada Kardynałów pod przewodnictwem papieża Franciszka. To dziewięcioosobowy papieski organ doradczy, powołany przez Franciszka pięć lat temu. Członkowie Rady w trakcie obrad odnieśli się w poniedziałek do słów emerytowanego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych abp. Carlo Marii Viganò, który 25 sierpnia, kilka godzin po rozpoczęciu papieskiej podróży do Irlandii, wezwał papieża i wielu innych biskupów do ustąpienia z urzędu, oskarżając Franciszka o tuszowanie i ignorowanie seksualnych przestępstw kard. Theodore’a McCarricka.

Wesprzyj Więź.pl

Rada Kardynałów „wyraziła pełną solidarność z papieżem Franciszkiem w obliczu tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach, świadoma, że w obecnej dyskusji Stolica Apostolska przedstawi ewentualne i konieczne wyjaśnienia”.

Wesprzyj Więź

Członkowie Rady wyrazili zadowolenie z sukcesu IX Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie. Pogratulowali jego organizatorom: kard. Kevinowi Farrellowi i Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz abp. Diarmuidowi Martinowi z Dublina.

Rada zwróciła się do papieża z prośbą o refleksję nad jej „pracami, strukturą i składem” ze względu na zaawansowany wiek niektórych jej członków.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość