Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Znamy finalistów nagrody „Nike” 2018

Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Mikołaj Grynberg, Jerzy Kronhold, Ewa Lipska, Paweł Sołtys i Marcin Wicha to finaliści 22. edycji Nagrody Literackiej „Nike”. Laureata lub laureatkę poznamy w niedzielę 7 października.

Jury Nagrody Literackiej „Nike” ogłosiło dziś nazwiska twórców, którzy w tym roku mają szansę zdobyć prestiżową nagrodę. W 22. finale mamy trzy tomy poezji, trzy prozy, jedną biografię i żadnej powieści.

Wśród nominowanych poetów są Wojciech Bonowicz za tom wierszy „Druga ręka”, jeden z czołowych twórców Nowej Fali Jerzy Kronhold („Stance”) i Ewa Lipska za „Pamięć operacyjną”.

Wesprzyj Więź.pl

Jury w tym roku doceniło krótkie formy literackie. Mikołaj Grynberg został nominowany za zbiór opowiadań „Rejwach”, Paweł Sołtys za „Mikrotyki”, zaś Marcin Wicha za zbiór esejów „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Jedyną biografią w zestawieniu jest „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont. „Aktorka rozprawia się w z legendą o Irenie Sendlerowej. I wszyscy są wygranymi tego pojedynku. Upadek legendy odsłonił prawdziwą bohaterkę” – pisał na naszych łamach Bartosz Bartosik.

W skład tegorocznego jury nagrody „Nike” wchodzą: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski (przewodniczący).

Wesprzyj Więź

„Nike” to nagroda za najlepszą książkę roku. Fundatorami są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Zwycięzcę poznamy w niedzielę 1 października. Laureat otrzyma 100 tys. zł i statuetkę Nike. W 2017 roku jury nagrodziło „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Agora, DJ

Podziel się

Wiadomość