Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Konferencja Ambasadorów RP: Cenzurowanie tablicy prof. Geremka to działanie haniebne

Zdjęcie w paszporcie dyplomatycznym posła na Sejm Bronisława Geremka, 1992 r. Fot. Archiwum polskiej dyplomacji MSZ

Za życia nieudolnie i bezskutecznie starali się cenzurować prof. Bronisława Geremka komuniści. IPN postępuje podobnie i chce robić to nawet po jego śmierci – czytamy w oświadczeniu Konferencji Ambasadorów RP.

Przypomnijmy. Głaz z napisem upamiętniającym prof. Bronisława Geremka na skwerku jego imienia przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej w Warszawie odsłonią 19 września prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz i przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska. Zastrzeżenia do napisu w ostatnich chwili zgłosiło Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Jego dyrektor Adam Siwek skrytykował użycie określeń: „w hołdzie”, „Europejczyk” i „współtwórca demokratycznej Polski”.

Dziś „Gazeta Wyborcza” opublikowała „Oświadczenie Konferencji Ambasadorów RP” w tej sprawie. Jak podkreślają autorzy pisma, prof. Geremek był „niestrudzonym orędownikiem i promotorem odzyskania przez Polskę jej europejskiej tożsamości”. Próbę ingerencji w treść tekstu uważają za „małostkową manipulację i za działanie haniebne”.

Wesprzyj Więź.pl

„Za życia nieudolnie i bezskutecznie starali się cenzurować Go komuniści, zakazując działalności publicznej, wstrzymując publikacje i zamykając w więzieniu” – przypominają członkowie Konferencji Ambasadorów RP. IPN postępuje podobnie i chce cenzurować Jego dokonania nawet po śmierci. Póki żyją ci, którzy byli obecni, wiedzą i pamiętają, działania takie spotkają się ze stanowczym potępieniem” – czytamy w piśmie.

Konferencja Ambasadorów RP to zgromadzenie byłych polskich dyplomatów, którego celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji.

Oświadczenie Konferencji Ambasadorów RP:

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie Prof. Bronisławowi Geremkowi nastąpi 19 września w Warszawie. IPN domaga się usunięcia z niej stwierdzenia, że Pan Profesor był “współtwórcą demokratycznej Polski” i był prawdziwym “Europejczykiem”. Wielu z nas – niżej podpisanych – miało zaszczyt pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP w czasie, kiedy Bronisław Geremek był szefem polskiej dyplomacji i naszym przełożonym. Był niestrudzonym orędownikiem i promotorem odzyskania przez Polskę jej europejskiej tożsamości, w imieniu Polski złożył podpis pod naszą akcesją do NATO. Próbę ingerencji w treść tekstu uważamy za małostkową manipulację i za działanie haniebne. Za życia nieudolnie i bezskutecznie starali się cenzurować Go komuniści, zakazując działalności publicznej, wstrzymując publikacje i zamykając w więzieniu. IPN postępuje podobnie i chce cenzurować Jego dokonania nawet po śmierci. Póki żyją ci, którzy byli obecni, wiedzą i pamiętają, działania takie spotkają się ze stanowczym potępieniem.

Podpisali:

Jan Barcz

Marcin Bosacki

Iwo Byczewski

Maria Krzysztof Byrski

Mieczysław Cieniuch

Tadeusz Diem

Paweł Dobrowolski

Grzegorz Dziemidowicz

Urszula Gacek

Marek Grela

Andrzej Jaroszyński

Maciej Klimczak

Michał Klinger

Tomasz Knothe

Maciej Kozłowski

Maciej Koźmiński

Jerzy Kranz

Henryk Lipszyc

Bogumił Luft

Piotr Łukasiewicz

Jacek Najder

Anna Niewiadomska

Jerzy Maria Nowak

Piotr Nowina-Konopka

Agnieszka Magdziak-Miszewska

Piotr Ogrodziński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Ryszard Schnepf

Grażyna Sikorska

Wesprzyj Więź

Tadeusz Szumowski

Andrzej Towpik

Maria Wodzyńska-Walicka

Podziel się

Wiadomość