Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Kard. Barbarin: Tożsamością Europy jest otwartość

Kard. Philippe Barbarin w 2012 r. Fot. Peter Potrowl / Wikimedia commons / na licencji CC

Jezus przychodzi tam, gdzie się Go nie oczekuje. Leży teraz w ładowni brudnego statku, gdzieś na Morzu Śródziemnym – pisze prymas Galii kard. Philippe Barbarin na łamach „Le Parisien”.

Dziennik „Le Parisien” opublikował 12 sierpnia tekst prymasa Galii i arcybiskupa Lyonu kard. Philippe’a Barbarina. Francuski hierarcha przyznał w nim, że Europa przeżywa obecnie trudne chwile w związku z napływem migrantów. Stwierdził, że potrzebuje ona „nowego oddechu”. Przypomniał, że twórcy integracji europejskiej byli „głęboko wierzącymi chrześcijanami”.

Arcybiskup Lyonu podkreślił, że choć „miłość do swego kraju, swej ojczyzny i jej kultury to żaden wstyd”, jednak „szacunek dla swych korzeni nie oznacza stania się ich więźniami”. „Europa zawsze przyjmowała obcych” – przypomniał.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

„Europa wie, że jej tożsamością jest otwartość. Nie jest martwa, tylko śpi. Oby usłyszała apel Kościoła o przyjęcie tylu obcokrajowców szukających bezpieczeństwa i środków do życia, ilu tylko możliwe” – napisał kard. Barbarin.

Prymas Galii zaznaczył, że „realizm polityczny i siła Ewangelii mogą się złączyć”. „Często dar przynosi więcej korzyści temu, kto daje, niż temu, kto go otrzymuje! Jezus przychodzi tam, gdzie się Go nie oczekuje. On leży teraz w ładowni brudnego statku, gdzieś na Morzu Śródziemnym… Tak, jest ostrzeżenie przed burzą nad Europą, ale uczniom, którzy panikują: «Giniemy!», Jezus odpowiada: «Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary? ». Wielkim zwycięstwem zawsze będzie wyciągnięcie ręki na spotkanie i przyjęcie drugiego” – napisał kardynał.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Kardynał Barbarin najbardziej zasłynął we Francji z tego, że kiedy ujawniono przypadki pedofilii w jego diecezji, z ulgą zauważył: “Chwała Bogu, większość z tych czynów się już przedawniła”. Jego proces w sprawie tuszowania afer pedofilskich jest przewidziany na sierpień tego roku.

Phillippe Barbarin… Phillippe Barbarin… Phillippe Barbarin? aaaaa kardynał Galii oskarżony o tuszowanie pedofilskich wyczynów księdza Bernarda Preynata z archidiecezji liońskiej, który w latach 1986–1991 molestował nieletnich skautów. Do 2015 roku ksiądz-pedofil Preynat spokojnie “pełnił posługę” choć jego przełożeni wiedzieli o przestępstwach od 1991 roku. Faktycznie Phillippe Barbarin jest wspaniałym autorytetem moralnym… W styczniu 2019 po dwukrotnym odłożeniu procesu stanie przed sądem.