Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Kardynał Müller „broni” Polski przed Unią Europejską

Kard. Gerhard Müller na spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim 11 czerwca 2014 r. w Warszawie. Fot. Łukasz Kamiński

Polski naród przez setki lat za swoją wolność oddawał życie i cierpiał. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii – mówi kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, w rozmowie z Radiem Nadzieja.

Z kardynałem Müllerem rozmawiał ks. Tomasz Trzaska. Wczoraj na stronie Radio Nadzieja opublikowane zostało nagranie wideo z wywiadu.

Niemiecki kardynał oddał hołd powstańcom warszawskim. – Mimo że w Powstaniu nie udało się pokonać okupanta i może z pozoru wydawać się, że była to walka bezsensowna, to jednak wpisuje się ona w kontynuację bohaterskich zrywów wolnościowych – mówił. – Podziwiam ludzi, którzy wtedy, w tamtych warunkach, podnieśli polską flagę i zaczęli powstanie przeciwko niemieckiej okupacji. Nie była to tylko walka militarna, ale także przeciwstawienie się terrorowi nazistowskiemu – dodał.

Wesprzyj Więź.pl

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że Polska „pośród wszystkich europejskich krajów musiała najwięcej uczynić dla wolności i demokracji” oraz „wniosła największy wkład w walkę z narodowym socjalizmem w Europie podczas II wojny światowej”.

Wesprzyj Więź

Niemiecki teolog odniósł się także do sporu między polskim rządem a organami Uni Europejskiej dotyczącego praworządności w Polsce. – Chciałbym dodać, że moim oczekiwaniem jest, aby przedstawiciele Unii w pełni respektowali polską demokrację i wolność. Polski naród przez setki lat za swoją wolność oddawał życie i cierpiał. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii i podziwiać za to, czego we własnej historii doświadczyła – mówił.

Kard. Müller był prefektem Kongregacji Nauki Wiary od roku 2012. W ubiegłym roku papież Franciszek nie przedłużył mu kadencji.

Wzasiegu.pl, DJ

Podziel się

Wiadomość