Wiosna 2024, nr 1

Zamów

#WięźCytuje. Hołownia: Wstęp na kościelne mównice powinien być zakazany

Premier Mateusz Morawiecki podczas XXVII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę 7 lipca 2018 r. Fot. BP KPRM

Władza, która miała szansę wyleczyć i naprawiać tak wiele – już zabrała mi Polskę. Ale Kościoła oddać jej nie pozwolę – pisze Szymon Hołownia w „Tygodniku Powszechnym”.

Felieton „Tańce godowe” Szymona Hołowni ukazał się 18 lipca w „Tygodniku Powszechnym”. Cytujemy wybrane fragmenty:

Wstęp na kościelne mównice powinien być przez Kościół zakazany.

W pracy politycy są po prostu kolejnymi w szeregu sprzedawców, którzy wcisną się, gdzie się da, żeby zachwalić i opchnąć swój towar.

Premier ma powolne sobie rządowe telewizje i gazety – niech tam mówi. To nie wiek XIV, gdy w celu podania newsów ze świata trzeba było spędzać gawiedź do kościoła. Rozumienie demokracji przedstawicielskiej jako totalnej dyktatury wyborczego zwycięzcy sprawiło zaś, że u nas od dawna ci, którzy teoretycznie mają być przedstawicielami całego narodu, nie reprezentują nikogo poza swoim elektoratem. A elektoratem Jezusa jest dokładnie każdy.

To jest część mojego postulatu: nie łączyć Eucharystii z żadnymi obchodami państwowymi; Polska to nie jest córka Mieszka, którą ochrzczono i teraz musi chodzić do kościoła, Polska to miliony ludzi, wierzących i nie.

Wesprzyj Więź

Paradoksalnie wdzięczny jestem tej władzy, która tak dokręciła śrubę nieznośnego bogoojczyźnianego patosu, że jakaś ściana milczenia zaczyna w końcu pękać.

Zabierajcie to stąd i nie róbcie z domu mojego Ojca targowiska. Władza, która miała szansę wyleczyć i naprawiać tak wiele – już zabrała mi Polskę. Ale Kościoła oddać jej nie pozwolę. Partia ma przed sobą jedną, dwie kadencje, Kościół – może i tysiące lat.

Wyb. DJ

Podziel się

Wiadomość

Popieram, ale nie przez zakaz świeckim wstępu na kościelne mównice. Niedawno pewien biskup w trosce o liturgię wydał zarządzenie zakazujący komuś z rodziny lub przyjacielowi wspominać zmarłego jeszcze w kościele po mszy pogrzebowej, bowiem nie wszyscy jej uczestnicy udają się na odległy cmentarz. Wprowadzono zakaz bo poziom był różny, czasem były kontrowersje, a oprócz tego ktoś mógłby pomyśleć, że świecki mówi w imieniu Kościoła. Owszem, trzeba dbać o standard, ale takie uzasadnienie mi nie pasuje, jest kolejną próbą marginalizowania świeckich w liturgii. Wypędzając polityków z pierwszych rzędów trzeba to uzasadniać bez wylewania dziecka z kąpielą,