Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Żydowska Agencja Telegraficzna: Polska honoruje satyryka, który twierdzi, że Żydzi wymyślili antysemityzm

Wicepremier Piotr Gliński wręcza Ryszardowi Makowskiemu medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 12 lipca w Warszawie. Fot. Danuta Matloch / MKiDN

12 lipca wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał złote, srebrne i brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W dziedzinie sztuki estradowej brązowym medalem nagrodził Ryszarda Makowskiego, dawnego członka kabaretu OT.TO, współpracownika czasopisma „Sieci”, byłego współprowadzącego „Studia YaYo”. Dziś informuje o tym Żydowska Agencja Telegraficzna.

Główne wyróżnienia – Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – odebrali z rąk ministra: Antoni Libera w dziedzinie literatury (jedna z jego książek, „Niech się panu darzy”, ukazała się nakładem Wydawnictwa Więź) i Krzysztof Orzechowski w dziedzinie teatru. Marek Kornat, redaktor wydanych przez Więź pism sowietologicznych Rafała Marcelego Blütha, otrzymał srebrny medal.

Żydowska Agencja Telegraficzna (JTA) zwraca dziś jednak uwagę na inną osobę z listy 20 nagrodzonych – Ryszarda Makowskiego. Pisze, że „Polska honoruje satyryka, który twierdzi, że Żydzi wymyślili antysemityzm”. Agencja przypomina, że 62-letni artysta skrytykował protesty Izraela i organizacji żydowskich przeciwko nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, kryminalizującej obwinianie narodu polskiego za zbrodnie nazistowskie.

Wesprzyj Więź.pl

– To wyraz podziękowania Polski dla Państwa twórczości, zaangażowania i talentu – mówił nagrodzonym wicepremier Gliński.

Wesprzyj Więź

JTA cytuje stanowisko polskiego Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, które uznaje nagrodzenie Makowskiego za zdumiewające i określa go jako „znanego autora piosenek i artykułów mocno zakorzenionych w antysemickich stereotypach i uprzedzeniach”.

Żydowska Agencja Telegraficzna powstała 101 lat temu. Ma siedzibę w Nowym Jorku.

JH

Podziel się

Wiadomość

Pisze, że „Polska honoruje satyryka, który twierdzi, że Żydzi wymyślili antysemityzm”

Piszę kompletne bzdury Makowski zwraca uwagę na to że jemu się wydaje że żydzi sami prowokują antysemityzm Poprzez swoje zachowanie. Taka drobna różnica.