Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Przewodniczący episkopatu: Trójpodział władzy chroni przed pokusami samowoli

Abp Stanisław Gądecki podczas jubileuszu archidiecezji poznańskiej 23 czerwca 2018 r. Fot. BP KEP

Organizacja społeczeństwa powinna być oparta na równowadze władz, czyli na braku dominacji jednej władzy nad drugą – mówił dziś abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu.

Uroczystej Mszy św. w archikatedrze św. Jana w Warszawie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący episkopatu powiedział, że w kontekście bieżących, polskich sporów politycznych warto przypomnieć sobie słowa papieża Franciszka: „Niech bracia będą zjednoczeni, bo to jest pierwsze prawo. Niech zachowują prawdziwą jedność w każdym czasie, bo jeśli kłócą się między sobą, pożrą ich ci z zewnątrz”.

Wesprzyj Więź.pl

Przywołując słowa encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”, abp Gądecki mówił, że władza istnieje „dla dobra wspólnego, w którym znajduje ona pełne uzasadnienie i sens”. Władza jest zatem „sprawowana w sposób prawowity tylko wtedy, gdy troszczy się o dobro wspólne danej społeczności i jeśli do jego osiągnięcia używa środków moralnie dozwolonych. Jeśli sprawujący władzę ustanawiają niesprawiedliwe prawa lub podejmują działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu. Wtedy władza przestaje być władzą, a zaczyna się bezprawie”.

Wesprzyj Więź

Odwołując się do dokonanego przez Monteskiusza podziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, metropolita poznański przypomniał nauczanie Jana Pawła II o tym, że każda władza winna być równoważona przez inne władze i inne zakresy kompetencji, które utrzymują ją we właściwych granicach. – Organizacja społeczeństwa powinna być oparta na równowadze władzy, czyli na braku dominacji jednej nad drugą. Władze te winny być niezależne wobec siebie, winny się dopełniać, hamować i kontrolować – tłumaczył przewodniczący KEP. – Trójpodział władzy ma chronić przed pokusami samowoli oraz poszerzania zakresu posiadanej władzy i powiększania możliwości swojej dominacji – dodał .

Abp Gądecki mówił także o zadaniach polityków. – Ostatecznym kryterium i podstawą pracy polityka nie powinien być sukces, ani tym bardziej korzyść materialna – podkreślił. – Sukces powinien być podporządkowany służbie prawu i zwalczaniu panowania bezprawia. Sukces może być bowiem również zwodniczy, prowadzić do zafałszowania prawa, do niszczenia sprawiedliwości – powiedział przewodniczący episkopatu.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Najpierw wyhodowali faszystów, teraz udają prawych. Tylko najbardziej naiwni dadzą się na to nabrać. Kościół nie podjął ŻADNYCH realnych działań przeciw pleniącej się ksenofobii i homofobii. Mówić można wszystko, to nic nie kosztuje, i niezależnie od tego rekonstruować Katolickie Państwo Narodu Polskiego. Zadaniem kleru jest realizacja polityki Watykanu, polegająca na maksymalnym zawłaszczaniu przez Kościół wszystkich sfer życia, więc rządy PiS są Watykanowi jak najbardziej na rękę.

Odnoszę wrażenie, że ten głos jest niepewnym i odosobnionym głosem dla przyszłych pokoleń. Wyczuwając w jakim kierunku zmierza kraj, rzuca się kilka słów bez siły sprawczej, które w przyszłości mają być ich tarczą obronną przed surową, lecz uczciwą, oceną społeczeństwa.