Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kłopoty warszawskiej Klubokawiarni Pożyteczna

Widok z tarasu klubokawiarni Pożyteczna w Warszawie. Fot. Michał Czarnocki

Umowa na wynajem lokum skończyła się w maju. Nowego najemcę miasto chce wyłonić w ramach przetargu.

Klubokawiarnia Pożyteczna została otwarta w 2016 roku przy ulicy Nowy Świat 58 w Warszawie. Pracują w niej osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Szefową jest Blanka Popowska, prezes Fundacji Też Chcemy Być, mama niepełnosprawnego Pawła.

Wesprzyj Więź.pl

– Pożyteczne jest to, że tu pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną, oraz to, że goście, którzy tu wchodzą, oswajają się z niepełnosprawnością – mówi pomysłodawczyni tego miejsca w rozmowie z radiową Jedynką.

Obecnie przyszłość klubokawiarni stoi pod znakiem zapytania. Umowa na wynajem lokum skończyła się w maju. Nowego najemcę miasto chce wyłonić w ramach przetargu. – Nie chcę pomocy, chciałabym, żeby nikt nam nie przeszkadzał – zaznacza w rozmowie z TVN24 Blanka Popowska.

Wesprzyj Więź

W internecie można podpisać specjalną petycję w obronie Pożytecznej.

„Klubokawiarnie, w których pracują osoby z niepełnosprawnością, to miejsca stworzone przede wszystkim dla nich. Okazuje się jednak, że bardzo potrzebne są one również nam, intelektualnie sprawnym, ale przecież także obarczonym jakąś niepełnosprawnością, która coś nam w życiu utrudnia, uniemożliwia, a czasem sprzyja wykluczaniu lub nawet krzywdzeniu innych. Te miejsca udowadniają, że inności nie trzeba się obawiać, że tkwi w niej twórczy potencjał” – pisała Aleksandra Nizioł w reportażu opublikowanym w „Więzi”.

DJ

Podziel się

Wiadomość