Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ministerstwo Kultury przekaże 70 mln zł na muzeum tworzone przez o. Rydzyka

Premier Mateusz Morawiecki i o. Tadeusz Rydzyk podczas konferencji „Gospodarcza suwerenność”. Toruń, 8 czerwca 2018 r. Fot. Krystian Maj / KPRM

Placówka ma „prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata”.

W Toruniu powstanie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Dofinansuje je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa pomiędzy ministerstwem a pomysłodawcą – Fundacją Lux Veritatis (założoną w 1998 roku przez o. Tadeusza Rydzyka) – została podpisana dwa dni temu.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, placówka ma „prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata. Istotnym zadaniem muzeum będzie m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej”.

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. – Odnosząc się do pojawiającej się w przestrzeni publicznej krytyki współpracy MKiDN z Fundacją Lux Veritatis chciałbym przypomnieć, że toruński ośrodek od lat zajmuje się bardzo cenną działalnością edukacyjną i kulturotwórczą – dodaje.

Wesprzyj Więź

Jak zaznacza wicepremier, toruńskie muzeum „to jedna z wielu instytucji kultury”, tworzonych lub planowanych w najbliższym czasie przez ministerstwo. Gliński wymienia jeszcze Muzeum Historii Polski, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie i Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. – Takie instytucje są niezbędne dla edukowania o przeszłości dla przyszłości, dla kształtowania świadomości społecznej nowoczesnego społeczeństwa – mówi.

MKiDN na działalność toruńskiego muzeum przekaże w ciągu najbliższych dwóch lat 70 mln zł. W 2018 roku muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Dyrektora muzeum będzie powoływał minister po uzgodnieniu kandydatury z Fundacją Lux Veritatis.

MKiDN, DJ

Podziel się

Wiadomość

Jan Paweł II był zawsze kochany przez Polaków ale coraz mniej osób pamięta o tym człowieku, a za kilkanaście lat będzie jeszcze gorzej z tą pamięcią, a za kilkadziesiąt to już chyba w ogóle i właśnie po to są potrzebne takie placówki by tą pamięć podtrzymywać.

Każdego roku z listy zabytków skreślane są obiekty bo po prostu przestały istnieć. Zabrakło środków na ich ratowanie, Często kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Za 70 milionów można by uratować sporo autentycznego narodowego dziedzictwa, które przeminie bezpowrotnie.

I bardzo dobrze, że Ojciec Dyrektor takie muzeum zbuduje, już dawno takie powinno powstać. Dzisiejsza młodzież już nie pamięta św. Jana Pawła II, byli mali gdy zmarł. Nawet jeśli kojarzą postać, to nie wiedzą zbyt wiele o jego nauczaniu i właśnie to muzeum ma służyć docieraniu z nauczaniem Papieża do młodych. To będzie piękna wystawa, zorganizowana w nowoczesny sposób i na takie projekty pieniądze nie powinny być problemem!