Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Blisko 1,4 tys. osób podpisało list w obronie prof. Barbary Engelking

Prof. Barbara Engelking. Fot. dzięki uprzejmości Centrum Badań nad Zagładą Żydów

List z apelem o utrzymanie stabilności Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz ponowne powołanie profesor Barbary Engelking na przewodniczącą Rady podpisały do tej chwili 1382 osoby.

Jak informowała pod koniec maja „Gazeta Wyborcza”, premier nie zamierza przedłużyć kadencji prof. Engelking na stanowisku przewodniczącej Rady. Potwierdziła to ona sama. – Dano mi do zrozumienia, że nie będę dłużej przewodzić Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej – mówiła prof. Engelking. Powodem decyzji premiera miałaby być publikacja książki pod redakcją profesorów Engelking i Jana Grabowskiego „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Jej wydawcą jest Centrum Badań nad Zagładą Żydów działające w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN i kierowane przez prof. Engelking.

List z apelem o utrzymanie stabilności Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz ponowne powołanie profesor Barbary Engelking na przewodniczącą Rady wysłali do premiera 30 maja profesorowie Andrzej Rychard, dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, i Józef Niżnik, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu.

Wesprzyj Więź.pl

Pod listem można się podpisać tutaj

Treść listu

Wesprzyj Więź

Szanowny Panie Premierze,

piszemy w związku z kończącą się kadencją Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. To niezmiernie zasłużona i potrzebna instytucja. Przez lata wypracowała tryb i sposób działania pozwalający na rozstrzyganie wielu trudnych spraw, a jej działania dobrze służyły zachowaniu pamięci o Drugiej Wojnie Światowej i Zagładzie. Przewodniczącą Rady jest Pani Profesor Barbara Engelking, pracująca od lat w naszym Instytucie. Jej osiągnięcia na polu badań nad Zagładą Żydów są szeroko znane w świecie. Stworzyła i kieruje działającym w Instytucie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, ośrodkiem o międzynarodowym znaczeniu. Biorąc pod uwagę znaczenie i rolę Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, szczególnie w okresie trudnych relacji Polski z międzynarodową społecznością żydowską, uważamy, że w tej właśnie sytuacji ważne jest zapewnienie stabilności i kontynuacji w działaniu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dlatego też zwracamy się z gorącym apelem o stworzenie warunków dla takiej kontynuacji, w tym o ponowne powierzenie funkcji Przewodniczącej Pani Profesor Barbarze Engelking.

JH

 

Podziel się

Wiadomość