Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Powstał program edukacyjny w oparciu o film „Przy Planty 7/9”

Kadr z filmu „Przy Planty 7/9” (2016), reżyseria Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger.

Startuje program edukacyjny: „EMPATIA – w poszukiwaniu bliskości między poranionymi ludźmi” – projekt przygotowany w oparciu o film „Przy Planty 7/9”.

Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach stworzyło oparty na filmie „Przy Planty 7/9”, reżyserowanym przez Lawrence’a Loewingera i Michała Jaskulskiego, program edukacyjny pt.: „EMPATIA – w poszukiwaniu bliskości między poranionymi ludźmi”. Program obejmuje specjalne pokazy filmu „Przy Planty 7/9” w ramach cykli dla nauczycieli i młodzieży.

14 czerwca 2018 (czwartek) o godz. 13.00 w kinie Atlantic w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz filmu „Przy Planty 7/9” przygotowany dla dyrektorów szkół, nauczycieli, animatorów kultury, pedagogów szkolnych oraz młodzieży. Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu pokazów edukacyjnych: Kino/ Na / Przeciw / Wykluczeniu, w kategorii: EMPATIA. Wydarzeniu patronuje Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznej i Szkoleń oraz Akademia Dobrej Edukacji. Projekcja połączona będzie ze spotkaniem ze współreżyserem filmu Michałem Jaskulskim.

Wesprzyj Więź.pl

Po projekcji będzie można zakupić książkę „Płaczę z tymi, którzy nie płaczą”, podpisaną przez jej autora i bohatera filmu Bogdana Białka oraz Michała Jaskulskiego. Książka będąca zbiorem rozmów z Białkiem stanowi nieocenione narzędzie edukacyjne. W spotkaniu można wziąć udział po uprzednim wypełnieniu formularza do 11 czerwca br.

Dokument „Przy Planty 7/9” będzie również dostępny w roku szkolnym 2018/2019 w ramach Interdyscyplinarnego Prograum Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła” w 60 kinach w Polsce.

Wesprzyj Więź

Autorzy filmu „Przy Planty 7/9” włączyli się także w projekt edukacyjny „Kino na Temat”. „Kino na Temat” to cykl spotkań filmowych, które poruszają problemy istotne dla młodzieży w okresie dorastania oraz rozpoczynających dorosłe życie. Każde spotkanie tematyczne składa się z projekcji filmu oraz debaty z udziałem zaproszonych gości: dziennikarzy i ekspertów w danej dziedzinie. Projekt skierowany jest do młodzieży od 16 roku życie. Projekcję „Przy Planty 7/9” można zamówić dla swojej klasy w jednym z kin Helios w całej Polsce.


4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta przy ul. Planty 7/9. Ranią około 80 osób w całych Kielcach.  Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości Kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma także swoją cenę. Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd przekazują publiczności historię o tym, jak wiele może zmienić się między ludźmi, kiedy nawet najtrudniejszą prawdę, przekazuje się z miłością.

Podziel się

Wiadomość