Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla Anny Bikont za biografię Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa w 1944 roku

Autorka książki „Sendlerowa. W ukryciu” została nagrodzona za „dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych oraz za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania”.

Jury w składzie: Piotr Mitzner (przewodniczący), Dorota Danielewicz, Magdalena Grochowska, Mariusz Kalinowski, Katarzyna Nowak i Bożena Dudko (sekretarz) przyznało Annie Bikont tegoroczną Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”. Wręczenie nagrody odbyło się wczoraj w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Bikont została wyróżniona za „znakomity reportaż biograficzny. Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania. Za książkę na dziś”. Laureatka otrzymała 50 tys. zł.

Nagrodę dla tłumacza (15 tys. zł) za najlepszy przekład reportażu literackiego 2017 roku dostał Sergiusz Kowalski „za sprawne, giętkie, efektywne” spolszczenie książki Bena Rawlence’a „Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców”.

Wesprzyj Więź

Obie nagrodzone książki zostały wydane przez Wydawnictwo Czarne.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to najważniejsze w Polsce wyróżnienie dla książek non-fiction. Przyznawana jest od 2010 roku jako forma docenienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

DJ, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Podziel się

Wiadomość