Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Po raz pierwszy kobiety zostały doradcami Kongregacji Nauki Wiary

Papież Franciszek. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk / na licencji CC

Są to prawniczka Linda Ghisoni, teolożka fundamentalna Michelina Tenace z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriana oraz Laetitia Calmeyn, wykładowczyni teologii w Kolegium Bernardynów w Paryżu.

Franciszek mianował w sobotę pięcioro nowych doradców Kongregacji Nauki Wiary, po raz pierwszy nie tylko mężczyzn.

Wesprzyj Więź.pl

Linda Ghisoni (ur. 1965) ukończyła filozofię i teologię na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze oraz uzyskała doktorat z prawa kanonicznego na Gregorianie. Ma dyplom adwokata po Studium Rotalnym Trybunału Roty Rzymskiej i podobny w zakresie praktyki administracyjnej przy Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest sędzią instruktorem w sądzie pierwszej instancji ds. orzekania o nieważności małżeństwa dla regionu Lacjum. W listopadzie 2017 roku została podsekretarzem ds. świeckich w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Michelina Tenace (ur. 1954) studiowała filozofię w Paryżu, uzyskała dyplom z zakresu literatur obcych na rzymskim uniwersytecie La Sapienza i doktorat z teologii na podstawie pracy o myśli rosyjskiego filozofa Władimira Sołowjowa na Gregorianie. Obecnie kieruje tam wydziałem teologii fundamentalnej, specjalizuje się w zakresie wschodniego chrześcijaństwa.

Laetitia Calmeyn (ur. 1975) jest dyplomowaną pielęgniarką, wyspecjalizowaną w opiece paliatywnej. Ma za sobą studia teologiczne w Brukseli i doktorat z teologii, uzyskany na Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Rzymie na podstawie rozprawy o belgijskim filozofie i teologu, jezuicie Albercie Chapelle. Jest dziewicą konsekrowaną z archidiecezji paryskiej, wykłada teologię w Kolegium Bernardyńskim w stolicy Francji.

Wesprzyj Więź

Pozostali nowi konsultorzy Kongregacji to włoski kapłan ks. Sergio Paolo Bonanni – teolog z Gregoriany i ks. Manuel Jesús Arroba Conde CMF, kanonista z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Zadaniem doradców jest wspieranie działań członków Kongregacji Nauki Wiary. Spotykają się raz w tygodniu, a omawiane przez nich zagadnienia i przeprowadzane ekspertyzy są przekazywane następnie do kolegium członków Kongregacji, które zbiera się raz w miesiącu.

DJ, KAI

Podziel się

Wiadomość