Kiermasz e-booków i książek

Jesień 2022, nr 3

Zamów

Luteranie z Żyrardowa: „Rasizm, antysemityzm i nienawiść są sprzeczne z chrześcijaństwem”

Uczestnicy Marszu Niepodległości w Warszawie niosą transparent Obozu Narodowo-Radykalnego, 11 listopada 2017 r. Fot. TG Sokół Lublin / na licencji CC

„Nie godzimy się na wykorzystywanie religii jako uzasadnienia wrogości i przemocy wobec drugiego człowieka” – czytamy w apelu umieszczonym na stronie parafii ewangelicko-augsburskiej w Żyrardowie.

Od końca marca parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Żyrardowie zbiera podpisy pod „Apelem polskich chrześcijan”. O sprawie napisał na swoim blogu Adam Szostkiewicz.

„Historia pokazała nam, że są chwile, gdy protest pojedynczych ludzi ma ogromne znaczenie i może być usłyszany. Dlatego, choć jesteśmy małą parafią należącą do wyznaniowej mniejszości, zdecydowaliśmy się, by wyrazić głośno nasz sprzeciw wobec nasilających się w Polsce: nacjonalizmu, antysemityzmu i wrogości wobec drugiego człowieka” – czytamy we wstępie apelu.

Jego autorzy zachęcają Polaków różnych wyznań do złożenia podpisów. Wystarczy przesłać swoje imię, nazwisko i miejsce zamieszkania na adres: zyrardow@luteranie.pl.

„Jako chrześcijanie wielu wyznań, wierni nauce Jezusa Chrystusa o miłości i pojednaniu, apelujemy do wszystkich o szacunek dla drugiego człowieka oraz o reagowanie ze stanowczością na akty przemocy, podyktowane pobudkami nacjonalistycznymi, antysemickimi lub rasistowskimi” – czytamy. „Rasizm, antysemityzm i nienawiść do drugiego człowieka są sprzeczne z nauczaniem Biblii, doktryną chrześcijańską i humanistycznym dorobkiem ludzkości” – przypominają autorzy tekstu. „Jako chrześcijanie uważamy je za grzech” – dodają.

Sygnatariusze apelu zaznaczają: „Nie godzimy się na wykorzystywanie religii jako uzasadnienia wrogości i przemocy wobec drugiego człowieka”.

Na koniec cytują wersy z „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima:

Kiermasz e-booków i książek

Daj nam uprzątnąć dom ojczysty
tak z naszych zgliszcz i ruin świętych
jak z grzechów naszych, win przeklętych.
Niech będzie biedny, ale czysty

Akcja trwa do 30 kwietnia. Dokument zostanie przesłany do prezydenta, Sejmu i Senatu oraz Kancelarii Rady Ministrów.

DJ

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (4)

Nie godzę się na propagowanie nacjonalizmu, który zawsze prowadzi do ksenofobii i nienawiści rasowej lub religijnej.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.