Dialogi o wierze Scorsese Spadaro

Lato 2024, nr 2

Zamów

Ożywiać polski katolicyzm, inspirować nie tylko wierzących

Od lewej siedzą rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i specjalny sprawozdawca ONZ do spraw niezależności sędziów, prawników i adwokatów Diego Garcia-Sayan podczas spotkania z prof. Adamem Strzemboszem i Stanisławem Zakroczymskim, autorami książki „Między prawem i sprawiedliwością” 27 października w Warszawie. Fot. Więź

List gratulacyjny Rzecznika Praw Obywatelskich dla kwartalnika „Więź”.

Szanowny Panie Redaktorze,

Pragnę na ręce Pana, całej Redakcji i wszystkich Współpracowników „Więzi” złożyć serdeczne gratulacje i wyrazy najwyższego szacunku z okazji pięknego jubileuszu 60-lecia pisma.

Nie jest przypadkiem, że „Więź” zawsze starała się być ośrodkiem, który ożywia intelektualne życie polskiego katolicyzmu, czyni go otwartym na przemiany i współczesną kulturę. Jej redaktorzy naczelni, od Tadeusza Mazowieckiego po Zbigniewa Nosowskiego, stanowią bowiem grupę ludzi wyjątkowych, łączących wysokie walory intelektualne z pasją działania i poczuciem misji.

Dzieje pisma mogą być dzisiaj symbolem i uosobieniem polskich przemian. Przykładem tego, jak mądrze wykorzystywać historyczne chwile i sprzyjające okoliczności, jak uczyć się dialogu i współpracy, czy jak okazywać szacunek inaczej myślącym. A jednocześnie jak inspirować zmiany w Ojczyźnie, skutecznie walczyć o wolność obywateli i suwerenność państwa. W okresie PRL środowisko „Więzi” miało bowiem swój znaczący udział w tworzeniu opozycji demokratycznej i ruchu „Solidarność”, a w III RP było w tym nurcie przemian, który uczynił nas pełnoprawnym członkiem europejskiej rodziny.

„Więź” zawsze starała się być ośrodkiem, który ożywia intelektualne życie polskiego katolicyzmu, czyni go otwartym na przemiany i współczesną kulturę

Z najwyższą satysfakcją pozwolę sobie przypomnieć, że to właśnie „Więź” była laureatem pierwszej w historii nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica, wręczonej w 2006 roku przez dr Janusza Kochanowskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest za konsekwentne „występowanie w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości”. W 2017 r. laureatem nagrody został prof. Adam Strzembosz. Myślę, że mamy tu do czynienia z pewną symboliczną więzią łączącą te dwie nagrody na przestrzeni 11 lat, mówiącą o tym, że nic nie jest dane raz na zawsze, i także dzisiaj potrzebujemy odwagi i działania ludzi ceniących wolność, demokrację, praworządność.

Wesprzyj Więź

Cieszę się też, że temat jubileuszowej debaty organizowanej przez „Więź” dotyczy patriotyzmu. Jak ocalić dla przyszłości te piękne uczucia względem Ojczyny, które obecnie zbyt często ulegają ideologicznym i propagandowym nadużyciom, mieszają się z ksenofobią, nietolerancją czy skrajnym nacjonalizmem.

Życzę Państwu kolejnych dziesięcioleci działalności i sukcesów, a także intelektualnych inspiracji, które przynoszą tak wiele pożytku, nie tylko ludziom wierzącym.

Tytuł od redakcji

Podziel się

Wiadomość