Wiosna 2023, nr 1

Zamów

„Nie rozdzielajcie nas, znowu”. Oświadczenie osób działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego

„Dwie bolesne pamięci, polska i żydowska, zbliżyły się do siebie. Żadne prawo ustanawiane z jakiekolwiek intencji i przez kogokolwiek nie zmieni faktów z przeszłości” – czytamy w apelu.

Osoby i organizacje działające w Polsce i Izraelu na rzecz dialogu polsko-żydowskiego wydały oświadczenie w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wcześniej prezydent Andrzej Duda zapowiedział podpisanie ustawy i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

„Przez 30 lat tysiące ludzi, organizacje i instytucje samorządowe i państwowe przywracały wiedzę i pamięć o wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwie. Powstały wspólne projekty artystyczne, naukowe i edukacyjne. Budowaliśmy mosty porozumienia i międzyludzkiej solidarności. To wzbudzało szacunek i uznanie dla Polaków i Żydów w świecie. Rozmawialiśmy ze sobą na najtrudniejsze tematy z naszej wspólnej historii, z czasów II Wojny i Zagłady, a także o tym, co stało się później” – przypominają sygnatariusze pisma.

„Dwie bolesne pamięci, polska i żydowska, zbliżyły się do siebie. Żadne prawo ustanawiane z jakiekolwiek intencji i przez kogokolwiek nie zmieni faktów z przeszłości” – czytamy w oświadczeniu. „Zwracamy się do polityków: nie rozdzielajcie nas. Znowu” – apelują podpisani.

Oświadczenie podpisało ponad 20 osób, w tym z Polski m.in.: współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Zbigniew Nosowski i Stanisław Krajewski, przewodniczący Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek, Ewa Junczyk-Ziomecka z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Janusz Poniewierski z Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze, Kraków”, a z Izraela m.in.: Ilona Dworak‐Cousin i Zvi Henryk Kelner z Towarzystwa Przyjaźni Izrael‐Polska, Lili Haber z Forum of Israelis of Polish Origin, Batia Gilad z International Korczak Association. Zostało ono również wsparte przez wiele innych osób z Polski i Izraela, m.in. Zuzannę Radzik, ks. Grzegorza Michalczyka, ks. Michała Jabłońskiego, prof. Jana Grosfelda, prof. Sławomira Żurka.

Swój podpis można złożyć tutaj.

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (4)

Jeszcze tylko brakuje podobnego głosu opamiętania po stronie izraelskiej i dialog znowu będzie mógł ruszyć z kopyta.

To jest głos osób i organizacji z obu krajów: Polski i Izraela. Prawdopodobnie w pierwszej wersji informacji za mało to podkreśliliśmy – dlatego Pan nie zauważył.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.