Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Nie rozdzielajcie nas, znowu”. Oświadczenie osób działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego

„Dwie bolesne pamięci, polska i żydowska, zbliżyły się do siebie. Żadne prawo ustanawiane z jakiekolwiek intencji i przez kogokolwiek nie zmieni faktów z przeszłości” – czytamy w apelu.

Osoby i organizacje działające w Polsce i Izraelu na rzecz dialogu polsko-żydowskiego wydały oświadczenie w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wcześniej prezydent Andrzej Duda zapowiedział podpisanie ustawy i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

„Przez 30 lat tysiące ludzi, organizacje i instytucje samorządowe i państwowe przywracały wiedzę i pamięć o wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwie. Powstały wspólne projekty artystyczne, naukowe i edukacyjne. Budowaliśmy mosty porozumienia i międzyludzkiej solidarności. To wzbudzało szacunek i uznanie dla Polaków i Żydów w świecie. Rozmawialiśmy ze sobą na najtrudniejsze tematy z naszej wspólnej historii, z czasów II Wojny i Zagłady, a także o tym, co stało się później” – przypominają sygnatariusze pisma.

Wesprzyj Więź

„Dwie bolesne pamięci, polska i żydowska, zbliżyły się do siebie. Żadne prawo ustanawiane z jakiekolwiek intencji i przez kogokolwiek nie zmieni faktów z przeszłości” – czytamy w oświadczeniu. „Zwracamy się do polityków: nie rozdzielajcie nas. Znowu” – apelują podpisani.

Oświadczenie podpisało ponad 20 osób, w tym z Polski m.in.: współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Zbigniew Nosowski i Stanisław Krajewski, przewodniczący Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek, Ewa Junczyk-Ziomecka z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Janusz Poniewierski z Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze, Kraków”, a z Izraela m.in.: Ilona Dworak‐Cousin i Zvi Henryk Kelner z Towarzystwa Przyjaźni Izrael‐Polska, Lili Haber z Forum of Israelis of Polish Origin, Batia Gilad z International Korczak Association. Zostało ono również wsparte przez wiele innych osób z Polski i Izraela, m.in. Zuzannę Radzik, ks. Grzegorza Michalczyka, ks. Michała Jabłońskiego, prof. Jana Grosfelda, prof. Sławomira Żurka.

Swój podpis można złożyć tutaj.

Podziel się

Wiadomość