rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Ryś: Każdemu dobrze u siebie, a Dom Boga leży w ruinie!

Inauguracji łódzkiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 14 stycznia 2018. Fot. Archidiecezja Łódzka

Przewrót kopernikański, którego Duch Święty w nas dokonuje, polega na tym, że wszystko ma się kręcić wokół Chrystusa, a nie wokół nas – mówił abp Grzegorz Ryś podczas inauguracji łódzkiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Łodzi zaczął się w niedzielę, 14 stycznia, nabożeństwem Słowa Bożego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim p.w. św. Mateusza. Hasłem tegorocznej modlitwy są słowa z Księgi Wyjścia: „Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj. 15,6)”.

Homilię wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Zwrócił uwagę, że wierzący często doświadcza „swoistego egoizmu”, który polega na tym, że „każdemu dobrze we własnym domku”. – Mnie jest bardzo dobrze w domku rzymskokatolickim, luteranom nie najgorzej u nich w domu. Każdemu dobrze u siebie, a Dom Boga leży w ruinie! – mówił.

– Chwała Bogu, że możemy dziś razem się modlić, że możemy wiele rzeczy robić wspólnie, że możemy odkrywać naszą jedność w chrzcie. Przez ile wieków broniliśmy własnej tożsamości do granic karykatury zakładając, że lepiej nic nie robić, jeżeli mielibyśmy coś robić wspólnie? – pytał arcybiskup.

Metropolita łódzki przywołał postać o. Raniero Cantalamessy – kaznodzieji domu papieskiego, który mówił o przewrocie kopernikańskim, jaki powinien dokonać się w Kościele. – Często chcemy, aby wszystko kręciło się wokół mnie: niech się wszystko kręci wokół mnie, a jak nie wokół mnie, to chociaż wokół nas. A jak nie wokół mnie i wokół nas, to może wokół mojego Kościoła. A jak nie wokół mojego Kościoła, to wokół mojego narodu! Wszystko niech się kręci wokół mnie, łącznie z Panem Bogiem. On musi chronić wszystkie moje interesy, wszystko to, na czym mi zależy – mówił abp Ryś.

Wesprzyj Więź

– Przewrót kopernikański, którego Duch Święty w nas dokonuje, polega na tym, że wszystko ma się kręcić wokół Jezusa Chrystusa. Chcemy przeżyć to, że Jezus jest Panem, a nie tylko o tym mówić. To jest moc Ducha Świętego, który puszcza mnie w ten ruch, abym się kręcił wokół Jezusa. To Ramię Boga porusza nasze Kościoły, aby się kręciły wokół Chrystusa, a nie wokół samych siebie. To jest moc Ducha Świętego! On uzdalnia nas do tego, abyśmy odkryli, że Jezus jest w jedności, a nie w podziałach. Że Jezus jest Bogiem wiernym, miłosiernym, że jest przebaczeniem, jest współczuciem, a nie okrucieństwem – powiedział metropolita łódzki. – Wówczas przestaniemy patrzeć na samych siebie, na przeciwności, nasze lęki. Wtedy towarzyszyć nam będzie jedno pytanie: gdzie jest Jezus? Gdzie Go mogę spotkać? Gdzie mogę Mu służyć? Gdzie mogę Go przyjąć? Wówczas Duch Święty otwiera nam oczy i uszy, i zupełnie inaczej czytamy Słowo Boga – zakończył metropolita łódzki.

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zaczyna się w Kościele katolickim 18 stycznia.

Źródło: Archidiecezja Łódzka

Podziel się

Wiadomość