Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Msze za uchodźców i wygnańców 14 stycznia w kościołach całej Polski

Biskup Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

W niedzielę, 14 stycznia, w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, w kościołach w całej Polsce zostaną odprawione Msze św. według formularza „za uchodźców i wygnańców”. – To spełnienie prośby papieża Franciszka – mówi bp Krzysztof Zadarko, delegat episkopatu ds. imigracji.

Pomysł zrodził się w środowisku świeckich. Zaczęło się od odwiedzin Janiny Ochojskiej we Wspólnocie Taizé. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej każdego dnia brała tam udział w Eucharystii, podczas jednej z nich poruszyły ją słowa modlitwy brata Marka (jednego z polskich braci z Taizé). – Już na samym jej początku usłyszałam w antyfonie „Bóg rozkazał swoim aniołom, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”. „Wzywać mnie będziecie, a ja was wysłucham i sprowadzę do domu ze wszystkich krajów waszego wygnania” – opowiada. Jak się dowiedziała, był to specjalny formularz mszalny (dostępny w Mszale rzymskim, pozycja 40), z którego brat Marek korzysta raz w tygodniu.

Wesprzyj Więź.pl

Ochojska sprawdziła znajomość tego formularza wśród grupy polskich księży. Okazało się, że raczej nie wiedzieli o jego istnieniu. – Dzisiaj moim największym marzeniem jest dotarcie do wszystkich parafii z prośbą o odprawienie tej Mszy. I wiem, że jest to możliwe – podkreśla.

Razem z Ochojską do włączenia się w tę inicjatywę zapraszają redakcje: Deon.pl, Dominikanie.pl, Laboratorium „Więzi”, KAI, Jezuici.pl, „Niedziela”, „Tak rodzinie”, „Przewodnik Katolicki”, Franciszkanie.pl, Aleteia.pl, „Różaniec”, Misyjne.pl. Współorganizatorzy zachęcają, by przekazywać informacje znajomym księżom oraz 14 stycznia w parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów muszą poszukiwać nowego miejsca do budowania bezpiecznej przyszłości.

Akcję popiera bp Krzysztof Zadarko, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji. – Wezwanie do modlitwy według formularza „za uchodźców i wygnańców” jest spełnieniem prośby papieża Franciszka o regularną modlitwę za uchodźców. Zachęcam wszystkich księży, żeby 14 stycznia odprawili Mszę według formularza – mówi biskup.

Wesprzyj Więź

Sprawę oficjalnie wsparł również prymas Polski abp Wojciech Polak. – Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem musieli opuścić swoją Ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie – mówi.

Pozytywną opinię o akcji przekazał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Na stronie inicjatywy można znaleźć mapę Polski z zaznaczonymi kościołami, w których 14 stycznia zostanie odprawiona Msza za wygnańców i uchodźców. Na tej stronie, jak również na stronie wydarzeniu na Facebooku, można znaleźć potrzebne informacje oraz tekst samego formularza.

Podziel się

Wiadomość