Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Skworc: wolna od handlu niedziela jest państwowotwórcza

Abp Wiktor Skworc. Fot. E. Bartkiewicz / Episkopat.pl

Powinniśmy mobilizować wiernych do dobrego przeżywania i świętowania niedzieli. Dzisiejsza ustawa jest to krok we właściwym kierunku – mówi rozmowie z KAI metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Zgodnie z przyjętą dziś przez Sejm ustawą od 2020 roku ma obowiązywać w Polsce zakaz handlu w niedziele. Do tego czasu wprowadzone zostaną stopniowe ograniczenia: od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i ostatnia; w 2019 roku natomiast ostatnia niedziela miesiąca będzie handlową.

Tomasz Królak (KAI): Jak ocenia ksiądz arcybiskup przyjętą dziś ustawę stopniowo ograniczającą handel w niedziele?

Abp Wiktor Skworc: To rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące ani dla pomysłodawców ograniczenia handlu w niedziele, ani dla Kościoła. Postulaty „Solidarności” były jednak inne. Kościół zaś niezmiennie przypomina przykazanie: pamiętaj abyś dzień święty święcił. Niedziela powinna być wolna od pracy. Ale niewątpliwie dzisiejsza ustawa jest to krok we właściwym kierunku.

Jeśli przyjęty w ustawie kalendarz zostanie utrzymany, to w roku 2020 będziemy mieć wszystkie niedziele wolne od pracy. Wtedy ta radość będzie pełna, ale teraz cieszymy się krokiem w dobrym kierunku.

Dlaczego, poza wymiarem religijnym, tak ważne jest ograniczenie handlu w niedzielę?

– Dzięki wolnym niedzielom ludzie zyskują czas dla budowanie i umacnianie więzi społecznych, rodzinnych i towarzyskich. Choć jest to wartość niewymierna ekonomicznie, to fakt wspólnego świętowania przez całe społeczeństwo, w tym samym dniu, ma ogromne znaczenie. Ma charakter państwowotwórczy, buduje więzi zarówno na poziomie lokalnym jak i narodowym.

Bardzo wiele środowisk, po różnych stronach politycznej barykady powołuje się na standardy europejskie, zatem dzisiejsza ustawa przybliżająca praktykę wielu państw, powinna zyskać aprobatę wszystkich partii?

– Doganiamy Europę. Dzisiejsza ustawa jest dla nas także wyzwaniem duszpasterskim. Myślę, że powinniśmy mobilizować naszych wiernych do właściwego przeżywania i świętowania niedzieli, do starania się o to, by był to dzień przeznaczony dla Boga i drugiego człowieka, dla najbliższych.

Nie obawia się ksiądz arcybiskup, że w przyszłości ustawa może zostać w jakikolwiek sposób ograniczona lub nawet cofnięta?

Wesprzyj Więź

– W tej chwili badania opinii społecznej pokazują, że podział jest mniej więcej pół na pół. Myślę jednak, że kiedy społeczeństwo samo przekona się o wartości niedzieli, to – niezależnie od tego jaki będzie układ polityczny – stanie w jej obronie.

Bo w końcu przekonamy się, że życie bez niedzielnych zakupów jednak jest możliwe…

– Jest możliwe. Pan Bóg miał rację, kiedy powiedział: tego dnia będziesz świętował.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość

Państwotwórcze byłoby z pewnością wyzwolenie państwa spod okupacji Kościoła. Na szczęście akcja rodzi reakcję i praktyka mówi, iż czym więcej Kościół próbuje teraz zawłaszczyć, tym więcej w przyszłości odda.I te kłamstwa i półprawdy. Doganiamy Europę? Europa właśnie wycofują się z ograniczeń handlu.