Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nieprzyjęta uchwała Sejmu na 28. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego

Tadeusz Mazowiecki, 2013 r. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Posłowie Nowoczesnej wnieśli projekt uchwały „w sprawie uczczenia 28. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego”. Sejmowa większość skierowała projekt do prac w komisji kultury i środków przekazu. Rocznica minęła. Poniżej publikujemy projekt w całości. Mazowiecki był założycielem „Więzi” i jej redaktorem naczelnym w latach 1958-1981.

W przypadającą na 12 września 2017 r. 28 rocznicę powołania pierwszego niekomunistycznego rządu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddajemy cześć Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu niekomunistycznemu premierowi po 1945.

Wesprzyj Więź.pl

Rząd Tadeusza Mazowieckiego w gruntowny sposób przeprowadził reformy zmieniające ustrój państwa z totalitarnego na demokratyczny. Wprowadzenie swobód obywatelskich oraz zmiany w Konstytucji zapoczątkowały transformację ustrojową Polski. Zmiany wprowadzone przez rząd pozwoliły na przekształcenie gospodarki z centralnie-planowej na wolnorynkową, kładąc podwaliny pod dynamiczny rozwój naszego kraju w ciągu ostatnich 28 lat.

Złożony wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie stowarzyszenia ze Wspólnotą Europejską, a także nawiązanie stosunków dyplomatycznych z NATO pokazuje jak ważnym celem dla koalicji rządzącej było doprowadzenie Polski do grona państwa Zachodu.

Wesprzyj Więź

Szczególnie podkreślić należy wybitny wkład Tadeusza Mazowieckiego na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. To rząd Tadeusza Mazowieckiego nawiązał jako premier wolnej i suwerennej Polski równoprawne i partnerskie stosunki z Niemcami. Dzięki zaangażowaniu Premiera Mazowieckiego i jego rządu udało się zbudować najlepsze w historii relacje polsko-niemieckie, z których wymierne korzyści czerpią oba społeczeństwa.

Wśród najważniejszych sukcesów rządu należy przede wszystkim wymienić reformę samorządową – decentralizującą i oddającą władzę w ręce społeczności lokalnych. Był to kamień milowy w procesie budowy polskiego społeczeństwa obywatelskiego. 

Rząd Tadeusza Mazowieckiego dał olbrzymie świadectwo umiłowania Ojczyzny, racji stanu i walki o dobro Polski przy pominięciu barw partyjnych i dawnych konfliktów. Wielowymiarowa współpraca będąca podstawą działania tego rządu powinna być nauką dla obecnych i przyszłych pokoleń Polek i Polaków.

Podziel się

Wiadomość

Niewygodnych skazać na niebyt. W nieodgagnionych zamiarach Boga może i potrzebny jest taki smutny okres naszej Historii : Po pierwsze KŁAMAC. Im mniej istnieją, im zacieklej są zwalczani tym większy jest mój szacunek dla Tadeusza Mazowieckiego, dla Lecha Wałęsy, dla Bronisława Geremka, dla tych wspaniałych ludzi, którzy starali budować Polskę. I tym gorętszą mam nadzieję, że kłamcy dostrzegą kiedyś zło, które czynią Polsce. Jędrzej Bukowski

Ważną okazuje się utrzymująca się nadal wiara w to kłamstwo. Kłamcy czynią to po to, by dalej sprawować rządy. Bez okłamanych nie ostali by się. Mówią, że chcą dobrze, a wychodzi źle. Trudno to zrozumieć. Najlepiej pasuje to do opisu, w którym nie użyto ani razu słowa “polityka”: https://karmelicibosi.pl/czytelnia/czlowiek-ksztaltujacy-siebie-w-dramacie-wypalenia/
“Przez osiem lat (kiedy to) Polki i Polacy…”, obecnie rządzący tzw. zawodowi politycy wypalili się. Nie mogąc przeciwnika przekonać, próbują go pokonać. Wszelkimi sposobami.