Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Trump przerywa program ochrony dzieci imigrantów przed deportacją. Biskupi USA oburzeni

Kard. Timothy Dolan podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, 24 lipca 2013 r. Fot. Roman Catholic Archdiocese of Boston/Flickr/CC BY-ND 2.0

„Ta decyzja to odwrót od ideałów, na których zbudowany został nasz ukochany kraj” – napisał w oświadczeniu metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan.

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o przerwaniu programu DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), który chronił przed deportacją dzieci nielegalnych imigrantów, spowodowała ostre negatywne reakcje ze strony amerykańskich katolików. Konferencja Episkopatu USA wydała oświadczenie, w którym określiła decyzję prezydenta jako „naganną” i „niedopuszczalną”. „Ta decyzja zrywa z naszą historią, ukazuje brak miłosierdzia i dobrej woli, stanowi wyraz krótkowzrocznej wizji przyszłości” – napisali biskupi.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Program wprowadzony w 2012 roku przez administrację Baracka Obamy przewidywał ochronę potomstwa nielegalnych imigrantów przed deportacją. Argumentowano, że dzieci nie podjęły świadomej i dobrowolnej decyzji o przeprowadzce do kraju, a zatem nie mogą odpowiadać za decyzję o nielegalnej imigracji podjętą przez rodziców. Ustalono więc, że – pod warunkiem niekaralności i uczęszczania do szkoły – dzieci, które przybyły do Stanów Zjednoczonych przed 16. rokiem życia będą miały prawo do dalszej nauki i legalnej pracy. DACA została uchwalona po kolejnych nieudanych próbach wprowadzenia w życie bardziej kompleksowego programu „Dream Act” (prawo marzeń), dlatego jej beneficjentów określa się często mianem „dreamers” (marzyciele).

– Jako duszpasterz muszę wam powiedzieć, że ci marzyciele nie są przestępcami, obcymi, intruzami, oni są nami, to nasi ludzie! Demonizowanie tych osób poprzez określanie ich mianem zagrożenia lub terrorystów przeczy Biblii, Ameryce, Nowemu Jorkowi i zwykłej przyzwoitości – ocenił w emocjonalnym wystąpieniu kard. Timothy Dolan, metropolita Nowego Jorku, na konferencji prasowej zorganizowanej przez burmistrza Billa de Blasio. Obok kardynała przemawiali politycy, aktywiści społeczni i ekonomiści, którzy podkreślali moralne, polityczne i ekonomiczne korzyści, które przyniósł dla wszystkich program DACA. „Ta decyzja to odwrót od ideałów, na których zbudowany został nasz ukochany kraj” – napisał w oficjalnym oświadczeniu Dolan.

Siostry Miłosierdzia, które przez 22 dni prowadziły czuwanie modlitewne przed Białym Domem w intencji utrzymania polityki migracyjnej, wydały oświadczenie, w którym napisały: „Nie będziemy się bezczynnie przyglądały temu jak z beneficjentów DACA, ich rodzin, pozostałych nieudokumentowanych imigrantów, a także innych grup wykluczonych, czyni się kozły ofiarne i oskarża się ich o spowodowanie problemów ekonomiczno-społecznych, które targają naszym krajem”.

Podziel się

Wiadomość