Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Telewizja Polska jawnie promuje rasizm i ksenofobię

TVP Info, 31 października

To, co w poniedziałek zaserwowała swoim widzom TVP Info, każe bić na alarm.

Myślę, że jako człowiek nieoglądający telewizji na co dzień już od kilku lat, jestem nieco szczęśliwszy od średniej krajowej, a dobra książka, film lub spotkanie towarzyskie niosą za sobą nie tylko bogatsze doznania, ale i mają lepszy wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. W związku z tym o dramatycznym spadku jakości w telewizji publicznej dowiaduję się zazwyczaj z drugiej, albo nawet trzeciej, ręki.

A jednak raz na jakiś czas, korzystając z tego, że serwisy informacyjne TVP dostępne są niemal bez ograniczeń w internecie, oglądam „Wiadomości”, by samemu ocenić ich poziom. Przywykłem już do tego, że sposób przekazywania informacji sięgnął tam poziomu z czasów silnej propagandy komunistycznej. Materiały takie jak Klaudiusza Pobudzina (obecnie już szefa „Teleexpresu”) z 7 lipca br. są właściwie prostą kalką z czasów stalinowskich.

Wesprzyj Więź.pl

W przeddzień rozpoczęcia szczytu NATO w Warszawie korespondent „Wiadomości” zechciał poinformować telewidzów, komu zawdzięczamy obecność w Sojuszu. Jaki jest przepis na zmanipulowany komunikat? Najpierw trzeba podzielić scenę na obozy: „postępowy” i „reakcyjny”. W pierwszym: Jan Olszewski, Krzysztof Czabański, Jarosław Kaczyński, Jan Parys – dziwnym trafem wszyscy związani z obecnym obozem rządowym. W drugim: Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Skubiszewski, Donald Tusk, Lech Wałęsa, lewica i „Gazeta Wyborcza” – nieprzypadkowo osoby, które dziś lub w przeszłości przeciwstawiały się PiS-owi i jego liderom. Potem należy zestawić archiwalne i wyjęte z kontekstu wypowiedzi „reakcjonistów” z dzisiejszymi komentarzami „postępowców”, którzy z perspektywy czasu spokojne punktują swoich przeciwników. Następnie trzeba dołożyć starań, by relacjonując postępy w budowie „nowego systemu”, nie przedstawiać pozytywnego wkładu „reakcjonistów”. Warto do tego dorzucić, nie związaną z tematem, historię upadku „postępowego” rządu w wyniku spisku „reakcji”. Dla podniesienia wartości estetycznych doda się jeszcze cytat z własnego szefa, Jacka Kurskiego… Et voilà! Ach, zakończenie materiału słowami: „Tak wyglądała polska droga do NATO, najpotężniejszego sojuszu na świecie. Sojuszu dającego nam bezpieczeństwo”; daje zatroskanemu widzowi pewność „trwałego i nienaruszalnego sojuszu”, nawet pomimo dalszego istnienia sił „reakcji”.

Nie był to jedyny tego typu materiał, jaki znalazłem w głównym serwisie informacyjnym Telewizji Polskiej. Natomiast to, co w poniedziałek zaserwowała swoim widzom TVP Info, każe bić na alarm – Telewizja Polska jawnie promuje rasizm i ksenofobię!

Wesprzyj Więź

Krótki, niespełna minutowy filmik. Znakomity montaż, krótkie ujęcia. Szarpaniny, walki, przemoc, kopanie po głowie. Trochę materiałów z obozów dla uchodźców, trochę z bliżej nieokreślonych miejsc. Muzyka dramatyczna, niemal jak ta znana z „Sensacji XX wieku” – czy to trwa właśnie wojna?! Wszystko dlatego, że – jak wyjaśnia screenshot ze strony Gdansk.pl – „12 imigrantów będzie doradzać prezydentowi Gdańska”. Potem cytat z oświadczenia Pawła Adamowicza, mowa-trawa dziennikarki „Wprost” i wielkie zakończenie. Oto czarnoskóry chłopak – na tle biegnącego w popłochu tłumu– krzyczy do kamery: money, money! Zupełnie nie wiemy, co ma on wspólnego ze sprawą, jakie to wydarzenia towarzyszą jego krzykowi. Nic. Wiemy, że jest czarnoskóry, głośny i wydaje się agresywny.

Dawno nie widziałem niczego równie obrzydliwego. O tragicznych skutkach wojny i biedy na Bliskim Wschodzie w materiałach telewizyjnych nie ma prawie nic. O programie korytarzy humanitarnych we Włoszech, które ratują i sprowadzają uchodźców bezpiecznie do Europy, nie ma zupełnie nic. O biedzie, bezdomności i głodzie życia uchodźczego nie ma zupełnie nic!

Jest za to ukazywanie imigrantów i uchodźców jako rozszalałej dziczy to jedyny sens emisji tego materiału. Tak chce wychowywać swojego widza telewizja państwowa, narodowa czy jakkolwiek obecni mocodawcy chcą ją nazywać. Warto z tej okazji, za apelem inicjatywy Chlebem i Solą, zgłaszać filmik do administratorów Facebooka, a także złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Skoro rządzący potępiać rasizmu nie chcą, niech robią to za nich obywatele.

Podziel się

1
Wiadomość

Serwowaniem upiększonego wizerunku imigrantów zajmuje się już tyle innych mediów, że obowiązkiem TVP jest pokazać problem z innego, bardziej krytycznego punktu widzenia. Tym bardziej, że jest to punkt widzenia bardzo wielu obywateli. Na tym polega pluralizm.

Oglądał Pan materiał? To nie jest krytyczny punkt widzenia, to jest wybieg mający na celu dehumanizację ogromnej grupy ludzi. A jakie skutki niesie dehumanizacja – proszę rzucić okiem na historię wojen i ludobójstw XX wieku.

Dehumanizacja to zachowawanie się tak, jak imigranci na tym materiale. A nie pokazywanie tego zachowania. Niech pan zdejmie różowe okulary. Imigranci to ludzie nieokrzesani, agresywni, brutalni. Po atakach na Word Trade Center ta tłuszcza wiwatowała na ulicach świętując śmierć niewinnych ludzi. Czy stacje telewizyjne całego świata, które to pokazywały też ich dehumanizowały?

Proszę Pana, dehumanizacja, to – słownikowo – pozbawianie człowieka lub grupy ludzi cech ludzkich. Proszę nie mylić pojęć, bo to właśnie Pan – wraz z Telewizją Polską – się jej dopuszcza.

A co do reszty – myli Pan pojęcia, z migawek telewizyjnych buduje Pan swój obraz świata. Naprawdę trudno rozmawiać na takim poziomie, szczególnie jeśli to mi Pan próbuje dorysować okulary. Mogę zrobić tylko dwie rzeczy: poprosić o zaprzestanie szerzenia nienawiści, którego się Pan dopuszcza. I druga: proszę spojrzeć na całość zjawiska i zastanowić się: skąd się biorą uchodźcy i imigranci, dlaczego tysiące z nich giną rokrocznie w morzach, kto jest temu winien i jakie są obowiązki człowieka wobec potrzebującego. Pozdrawiam.

Napisałem dwie krótkie notki, a pan mi insynuuje szerzenie nienawiści. Jeśli to słuszne oskarżenie, to równie słuszne byłoby oskarżenie pana o szerzenie nienawiści wobec redaktorów TVP. Niepoważne rzeczy pan pisze i młody wiek tego nie usprawiedliwia.

Panie Lukaszu na Yout Tubie jest godziiny dokument o tym kto zorganizowal atak na World Trade Center. Wszyscy od dawna wiedzà ze USA upozorowaly atak by miec powod do atakowania Bliskiego Wschodu. Az dziwi mnie Pana komentarz, ze jeszcze ktos wierzy w ten atak. Tak, Amerykanie zabili 3 tys swoich obywateli dla czarnych interesow i ropy. A sam budybek byl ubezpieczony od atakow terrorystycznych na 2 tyg przed atakiem (przypadek?) Prosze troche wysilic i poznac “wroga” zanim sie w niego wyceluje bron…