Lato 2023, nr 2

Zamów

Kaczyński do Bartoszewskiego: Jest Pan symbolem ciągłości walki o niepodległość (list i nagranie)

Władysław Bartoszewski podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed jego domem przy ul. Czerniakowskiej 178a w Warszawie 11 listopada 2010 r. Fot. Archiwum Fotograficzne Pawła Kalisza / NAC

Dużą uwagę Czytelników w komentarzu Zbigniewa Nosowskiego „Andrzej Duda i pogrzeby bohaterów” przykuły cytaty z listu premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego. Przytaczamy ten list w całości oraz udostępniamy nagranie z uroczystości, podczas której list odczytano.

Komentarz Zbigniewa Nosowskiego „Andrzej Duda i pogrzeby bohaterów”

List premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego (19 lutego 2007 r.):

Wielce Szanowny Panie Profesorze!

Z okazji przypadającej dzisiaj 85. rocznicy urodzin pragnę przekazać Panu wyrazy mojego głębokiego szacunku i uznania dla Pańskiej działalności, która dla Polaków jest przykładem autentycznego patriotyzmu, prawdziwej odwagi i żywej postawy chrześcijańskiej.

Droga życiowa Pana Profesora jest niezwykle bogata i nie sposób opisać ją w krótkich słowach. Był Pan więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Aktywną i ofiarną służbą w „Żegocie”, narażając własne życie, spieszył Pan z pomocą prześladowanej ludności żydowskiej.

Pana doświadczenia składają się na los człowieka, który był udziałem najlepszych obywateli naszego narodu. Tych, którzy nigdy nie godzili się ze złem, przemocą i niesprawiedliwością i którzy potrafili dać świadectwo prawdy, godności i człowieczeństwa w nieludzkich czasach.

Zarówno w trudnych czasach PRL, poprzedzających zryw „Solidarności”, jak i w okresie społecznego marazmu, który nastąpił po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, wyróżniała Pana patriotyczna aktywność i niewzruszone przekonanie w sens wysiłków prowadzących do wolności. Tak oto postać Pana Profesora stała się żywym symbolem ciągłości walki o niepodległość naszej Ojczyzny.

Proszę przyjąć moje najlepsze życzenia i wyrazy najwyższego szacunku

Wesprzyj Więź

/–/ Jarosław Kaczyński

Prezes Rady Ministrów

List premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego wystosowany 19 lutego 2007 r., z okazji jubileuszu 85-lecia, odczytany podczas ceremonii urodzinowej na Zamku Królewskim w Warszawie (prowadzący: Jacek Fedorowicz). Można odsłuchać nagranie z uroczystości:

 

List premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego
List premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (4)

Dlaczego Kaczynski nie jest premierem? Jest madrym czlowiekiem. Kto by sie spodziewal, ze Bartlomiej Misiewicz, 26-letni chlopak, stanie sie symbolem pisowskiej niekompetencji i pazernosci…

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.