Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kaczyński do Bartoszewskiego: Jest Pan symbolem ciągłości walki o niepodległość (list i nagranie)

Władysław Bartoszewski podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed jego domem przy ul. Czerniakowskiej 178a w Warszawie 11 listopada 2010 r. Fot. Archiwum Fotograficzne Pawła Kalisza / NAC

Dużą uwagę Czytelników w komentarzu Zbigniewa Nosowskiego „Andrzej Duda i pogrzeby bohaterów” przykuły cytaty z listu premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego. Przytaczamy ten list w całości oraz udostępniamy nagranie z uroczystości, podczas której list odczytano.

Komentarz Zbigniewa Nosowskiego „Andrzej Duda i pogrzeby bohaterów”

Wesprzyj Więź.pl

List premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego (19 lutego 2007 r.):

Wielce Szanowny Panie Profesorze!

Z okazji przypadającej dzisiaj 85. rocznicy urodzin pragnę przekazać Panu wyrazy mojego głębokiego szacunku i uznania dla Pańskiej działalności, która dla Polaków jest przykładem autentycznego patriotyzmu, prawdziwej odwagi i żywej postawy chrześcijańskiej.

Droga życiowa Pana Profesora jest niezwykle bogata i nie sposób opisać ją w krótkich słowach. Był Pan więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Aktywną i ofiarną służbą w „Żegocie”, narażając własne życie, spieszył Pan z pomocą prześladowanej ludności żydowskiej.

Pana doświadczenia składają się na los człowieka, który był udziałem najlepszych obywateli naszego narodu. Tych, którzy nigdy nie godzili się ze złem, przemocą i niesprawiedliwością i którzy potrafili dać świadectwo prawdy, godności i człowieczeństwa w nieludzkich czasach.

Zarówno w trudnych czasach PRL, poprzedzających zryw „Solidarności”, jak i w okresie społecznego marazmu, który nastąpił po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, wyróżniała Pana patriotyczna aktywność i niewzruszone przekonanie w sens wysiłków prowadzących do wolności. Tak oto postać Pana Profesora stała się żywym symbolem ciągłości walki o niepodległość naszej Ojczyzny.

Proszę przyjąć moje najlepsze życzenia i wyrazy najwyższego szacunku

Wesprzyj Więź

/–/ Jarosław Kaczyński

Prezes Rady Ministrów

List premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego wystosowany 19 lutego 2007 r., z okazji jubileuszu 85-lecia, odczytany podczas ceremonii urodzinowej na Zamku Królewskim w Warszawie (prowadzący: Jacek Fedorowicz). Można odsłuchać nagranie z uroczystości:

 

List premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego
List premiera Jarosława Kaczyńskiego do Władysława Bartoszewskiego

Podziel się

Wiadomość